Samsung QLED TV: 100 % natężenia koloru w jasnych pomieszczeniach
05 lipca 2017 Sprzęt

O jakiej porze najczęściej oglądamy telewizję? Badania pokazują, że coraz częściej w ciągu dnia, gdy jest jeszcze jasno, a wieczorem często w oświetlonych wnętrzach. Warto o tym pamiętać wybierając nowy telewizor.

Z badań przeprowadzonych w 2013 roku przez firmę Nielsen, która monitoruje oglądalność telewizji wynikało, że widzowie spędzali czas przed TV przez około dwie godziny wieczorem (między 20:00 a 23:00) i ponad półtorej godziny w dzień (między 11:00 a 15:00)*. Według raportu KRRiT2** cztery najchętniej oglądane stacje telewizyjne w Polsce odnotowują wzrost oglądalności w godzinach 17:00 - 22:00.

Telewizor Samsung QLED

Do niedawna testy telewizorów były przeprowadzane w ciemnych pomieszczeniach, ale jako że preferencje widzów i możliwości technologiczne zmieniają się, producenci testują teraz swoje urządzenia zarówno w ciemnym, jak i jasnym otoczeniu. W efekcie powstają ekrany oferujące wyższy poziom jasności. Poprzez zastosowanie technologii High Dynamic Range (HDR), zwiększa się stosunek światła do cienia, co sprawia, że oglądane filmy w większym stopniu przypominają obrazy, jakie odbiera ludzkie oko. Dzięki temu kadr na ekranie telewizora jest jaśniejszy, ma większy zakres kolorów i głębsze tony. W konsekwencji przekłada się to na lepsze wrażenia podczas oglądania.

Przeprowadzone przez firmę Samsung testy wykazały, że przy typowym natężeniu oświetlenia na poziomie 75 luksów telewizory Samsung QLED wyświetlają niezwykle jasny obraz i głębokie, nasycone kolory. Wiele firm testujących uznało przy tym telewizor Samsung QLED za najlepiej zoptymalizowany pod kątem typowych warunków oglądania. Na przykład which? - czołowa brytyjska agencja oceniająca produkty audio-wideo - wyróżniła Samsunga tytułem "Marki dźwięku i obrazu roku 2017 według which?" właśnie za telewizor QLED.

Inżynierowie w laboratorium firmy Samsung testują jakość obrazu na ekranie telewizora QLED w jasnym i ciemnym pomieszczeniu.

Inżynierowie w laboratorium firmy Samsung testują jakość obrazu na ekranie telewizora QLED w jasnym i ciemnym pomieszczeniu.

Z kolei renomowany niemiecki magazyn poświęcony sprzętowi elektronicznemu powszechnego użytku Video Magazin ocenił telewizor QLED marki Samsung na 920 punktów w 1005‑punktowej skali - co jest najwyższą przyznaną dotychczas oceną. Ponadto telewizor Samsung QLED jest pierwszym produktem recenzowanym przez to czasopismo, który otrzymał wysokie noty we wszystkich trzech kategoriach oceny: innowacyjność, referencyjność i wyjątkowość. Magazyn testuje telewizory zarówno w ciemnym, jak i jasnym otoczeniu, przy natężeniu oświetlenia od 45 do 75 luksów.

Szczytowa jasność ekranu telewizora Samsung QLED wynosząca 1500 do 2000 nitów*** pozwala wyświetlić 100 proc. natężenia koloru - to pierwszy taki wynik dla producenta telewizorów na świecie. W praktyce oznacza to, że urządzenie może wyświetlić 99 proc. kolorów z palety barw DCI‑P3 niezależnie od różnicy poziomów jasności. Dzięki temu widzowie zyskują pewność, że obrazy HDR wyświetlane są zgodnie z zamysłem twórcy treści.

Telewizor Samsung QLED z 2017 roku wyświetla obraz o optymalnej jakości i wyraźnym kontraście zarówno w dzień, jak i wieczorem.

Telewizor Samsung QLED z 2017 roku wyświetla obraz o optymalnej jakości i wyraźnym kontraście zarówno w dzień, jak i wieczorem.

Źródło: Samsung

* Badanie Nielsen, 4 kwietnia 2013 - "How Much TV Do People Watch During the Day?".
** Raport Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji - „Najpopularniejsze audycje w I kw. 2017. Dobowa oglądalność programów".
*** W zależności od modelu telewizora.

Live Sound & Installation wrzesień 2019

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta wrzesień 2019

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista wrzesień 2019

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio wrzesień 2019

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio wrzesień 2019

Audio

Polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu