Telewizor LG OLED 8K

03 czerwca 2019 Sprzęt

Na początek w Korei Południowej, później zasięg sprzedaży znacznie się poszerzy. Do rąk konsumentów trafia pierwszy telewizor LD OLED 8K (model 88Z9). W kluczowych krajach Ameryki Północnej i Europy telewizor pojawi się w sprzedaży w trzecim kwartale bieżącego roku.

Telewizor LG OLED 8K jest zarazem największym telewizorem z matrycą organiczną w ofercie LG. Matryca zawiera pond 33 miliony pikseli emitujących światło. Pozwala na uzyskanie wiernego odwzorowania kolorów widocznych pod każdym kątem, a także dużego kontrastu i głębokiej, jak mówi producent - prawdziwej - czerni.

Rozdzielczość 8K Ultra HD (7680 x 4320) zapewnia wyjątkową ostrość obrazu, zawierającego teraz szesnastokrotnie więcej pikseli niż przy rozdzielczości FHD i czterokrotnie więcej niż przy rozdzielczości UHD.

Telewizor LG OLED 8K

Telewizor LG OLED 8K - procesor do skalowania treści

Wpływ na jakość obrazu ma niewątpliwie procesor. W tym przypadku LG zastosowało inteligentny procesor α (Alpha) 9 Gen 2 8K, który podwyższa jakość dźwięku i obrazu wykorzystując technologię uczenia maszynowego Deep Learning oraz dostęp do ogromnej bazy informacji wizualnych. Chip rozpoznaje jakość sygnału źródłowego i na tej podstawie dobiera optymalne algorytmy, dzięki którym na ekranie telewizora jest wyświetlany realistyczny obraz.

Procesor α9 Gen 2 8K, 88-zapewnia moc obliczeniową pozwalającą na efektywne skalowanie do rozdzielczości 8K oraz udoskonaloną 6-etapową redukcję szumów (w porównaniu do 4-etapowej w wersji 4K), które umożliwiają wyświetlanie realistycznego obrazu 8K przy skalowaniu treści 4K lub 2K. Ponadto, procesor inteligentnie dostosowuje jasność obrazu do warunków oświetleniowych w pomieszczeniu.

Telewizor LG OLED 8K

Telewizor LG OLED 8K - dźwięk

W celu podwyższenia jakości efektów audio zastosowano w 88Z9 inteligentny algorytm, który przetwarza sygnał dwukanałowy na kilka oddzielnych kanałów dźwiękowych i odtwarza realistyczny dźwięk przestrzenny z 5.1 wirtualnymi kanałami.

Algorytm ucznia się Deep Learning analizuje sygnał wejściowy i na tej podstawie podwyższa jakość efektów dźwiękowych w filmach, zapewnia głębsze basy przy odtwarzaniu muzyki oraz zapewnia lepszą zrozumiałość głosu ludzkiego w transmisjach sportowych. Użytkownicy mogą samodzielnie regulować ustawienia dźwięku lub skorzystać z wbudowanej w telewizor funkcji dostosowującej parametry dźwięku do akustyki pomieszczenia.

Telewizor LG OLED 8K jest wyposażony w system Dolby Atmos pozwalający na odtwarzanie realistycznych efektów dźwiękowych. Zastosowano w nim ponadto interfejs HDMI 2.1 umożliwiający wyświetlanie treści 8K z prędkością 60 klatek na sekundę. Telewizor obsługuje też tryb ALLM (Automatic Low Latency Mode), regulowaną częstotliwość odświeżania VRR (Variable Refresh Rate) oraz zwrotny kanał audio eARC.

W niektórych krajach telewizor LG OLED 8K będzie wyposażony we wbudowane wersje Asystenta Google i asystenta Amazon Alexa.

Źródło: LG

Videotesty
Wzmacniacz zintegrowany Luxman L-509X
Video test Wzmacniacz zintegrowany Luxman L-509X
Luxman L-509X - najdroższy w ofercie firmy wzmacniacz zintegrowany -...
6:07
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta maj 2020

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista kwiecień 2020

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio maj 2020

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio maj 2020

Audio

Polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu