Muzyczna rewolucja w samochodach? Bezgłośnikowy system car audio na CES 2020

08 stycznia 2020 Sprzęt

Kooperacja firm Continental i Sennheiser przyniosła owoc w postaci nowej technologii audio opracowanej z myślą o jej wykorzystaniu w samochodach. Obie marki prezentują właśnie na targach CES swój system dźwięku przestrzennego - bezgłośnikowy.

System powstał po zintegrowaniu opatentowanej technologii Sennheiser AMBEO 3D z systemem Ac2ated Sound firmy Continental. Jak to działa? Koncepcja Continental całkowicie porzuca konwencjonalną technologię głośników, w zamian aktywując wybrane powierzchnie we wnętrzu pojazdu, uzyskując w ten sposób dźwięk. Efekt potęguje technologia Sennheiser AMBEO Mobility.

Zainspirowane technologią klasycznych instrumentów smyczkowych, które wykorzystują drewniany korpus jako komorę rezonansową, specjalnie zaprojektowane siłowniki stymulują konkretne powierzchnie we wnętrzu pojazdu. W efekcie uzyskuje się naturalne wrażenia dźwiękowe, a pasażerowie czują się tak, jakby siedzieli w wypełnionej dźwiękiem sali koncertowej.

Konwencjonalne systemy audio zbudowane z mnóstwa elementów ważą do 40 kilogramów. Dzięki wykorzystaniu już istniejących powierzchni Ac2ated Sound oszczędza miejsce - pozwala na redukcję rzędu 75-90 proc. w porównaniu z konwencjonalnymi systemami dostępnymi na rynku. W ten sposób system nadaje się także do pojazdów elektrycznych, w których oszczędność miejsca i masy to największy priorytet.

Wiele tradycyjnych komponentów możemy więc pominąć, ponieważ same powierzchnie wewnątrz pojazdu wibrują podobnie jak membrany głośników. Siłowniki powodują drgania elementów, takich jak wykończenie słupka A, poszycie drzwi, podsufitka i tylna półka, które emitują dźwięk o różnych zakresach częstotliwości. Magic :)

"Wspólnie opracowaliśmy system audio, który generuje doskonały dźwięk dosłownie znikąd" - powiedział Helmut Matschi, członek zarządu i dyrektor działu biznesowego Networking and Information w Continental. 

Rozwiązania dźwięku przestrzennego AMBEO zapewniają - jak dodaje firma Sennheiser - najwyższą jakość rejestrowania, przetwarzania i odtwarzania dźwięku. Teraz do osiągnięcia efektu dźwięku przestrzennego nie będą nam potrzebne specjalne źródła dźwięku 3D - algorytm przestrzenny AMBEO Mobility może zamienić każdy materiał stereo we wrażenia przestrzenne. Dzięki inteligentnej analizie treści algorytm remiksuje dźwięk.

Źródło: materiały prasowe

Videotesty
Wzmacniacz zintegrowany Luxman L-509X
Video test Wzmacniacz zintegrowany Luxman L-509X
Luxman L-509X - najdroższy w ofercie firmy wzmacniacz zintegrowany -...
6:07
Live Sound & Installation marzec 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta marzec 2020

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista marzec 2020

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio kwiecień 2020

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio marzec 2020

Audio

Polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu