LG pokazało na CES w Las Vegas nowe telewizory. Sprawdź, co oferują

13 stycznia 2022 Sprzęt

LG zaprezentowało na targach CES 2022 serię swoich najbardziej zaawansowanych telewizorów z modelami OLED 2022 na czele. Są wyposażone w nowoczesne technologie przetwarzania obrazu i udoskonalony system webOS, który obejmuje teraz jeszcze więcej inteligentnych funkcji i usług.

LG OLED

LG OLED aż osiem razy zostawał laureatem nagrody CES Innovation Award. Wykorzystuje technologię samoświecących pikseli, które włączają się i wyłączają indywidualnie. Nie ma podświetlenia tylnego, jest cienki i lekki, co umożliwiło np. opracowanie unikatowej konstrukcji ze zginanym czy zwijanym ekranem.

Nowe modele LG serii G2 (i wybrane urządzenia serii C2) są wyposażone w zaawansowany ekran OLED - OLED evo. Pozwala, jak mówi producent, uzyskać wyższą jasność (dzięki technologii Brightness Booster™) , wyrazistość i maksymalnie realistyczny odbiór.

W 2022 roku seria ta wzbogaci się o nowy model o przekątnej 83 cali oraz – pierwszy na świecie – o przekątnej aż 97 cali. Dołączą one do aktualnie dostępnych w ofercie modeli 55-, 65- i 77-calowych.

Telewizory z serii C2 są z kolei dostępne w sześciu rozmiarach. Jest wśród nich 42-calowy model idealnie przystosowany do gier na konsole i komputery PC, a także ekrany o przekątnych: 48, 55, 65, 77 i 83 cali. Modele OLED z tej serii mają smuklejsze ramki.

Telewizory LG OLED 2022

Procesor α9 piątej generacji

Telewizory są wyposażone w procesor α9 piątej generacji, który jest sercem większości nowych modeli LG. Za sprawą technologii głębokiego uczenia ma jeszcze lepszą wydajność skalowania i potęguje wrażenie głębi obrazu poprzez precyzyjne rozróżnianie pierwszego planu oraz tła.

Ponadto rozszerza wachlarz możliwości opracowanej w LG funkcji AI Sound Pro – zapewnia bardziej realistyczne wrażenia audio i umożliwia odtwarzanie wirtualnego dźwięku przestrzennego 7.1.2 przez wbudowane w telewizor głośniki.

Platforma LG Smart TV

Także platforma LG Smart TV występuje w nowej wersji. Wraz z systemem webOS 22 pojawiły się profile osobiste. Możemy więc konfigurować szybki dostęp do wybranych serwisów streamingowych, a także otrzymywać własne rekomendacje dotyczące treści na podstawie historii oglądania oraz powiadomienia w czasie rzeczywistym.

Do profilu loguje się bezpośrednio w przeglądarce telewizora bądź przez smartfon z funkcją NFC Magic Tap. Służy ona też do klonowania ekranu urządzenia mobilnego na telewizorze LG.

Udostępnianie treści, np. zdjęć, muzyki, filmów, jest obsługiwane przez kompatybilne urządzenia z systemami Android i iOS. Funkcja klonowania ekranu jest dostępna w kompatybilnych urządzeniach z systemem Android. Obsługa na urządzeniach z iOS zostanie wprowadzona w 2022 r.

Do naszej dyspozycji są także ciekawe funkcje, np. Room To Room Share. Jak sama nazwa wskazuje, pozwala przekazywać treści z jednego urządzenia w domu na drugie bez dodatkowego dekodera. Możemy więc oglądać telewizję kablową lub satelitarną na innym odbiorniku przez wi-fi.

Funkcja Room To Room Share będzie dostępna po aktualizacji oprogramowania sprzętowego w pierwszej połowie 2022 r. Obsługuje wyłącznie treści z dekoderów i telewizji naziemnej.

Kolejna nowość na rok 2022 to funkcja Always Ready, która pozwala zmienić telewizor LG w wyświetlacz multimedialny. Dzięki niej na ekranie można wyświetlać dzieła sztuki, zegar albo odtwarzać muzykę.

Telewizor LG OLED evo

Jest ona dostępna w modelach OLED Z1, OLED G2, QNED Mini LED QNED99, QNED Mini LED QNED95, QNED Mini LED QNED90. Można ją wyłączyć w menu ustawień telewizora.

Aktualizacji doczekała się także funkcja ThinQ AI. Za jej sprawą telewizor LG z serii 2022 może stać się centralą inteligentnego domu. ThinQ obsługuje sterowanie głosowe, teraz sztuczną inteligencję rozszerzono o Matter – nowy branżowy standard łączności smart home. Telewizor LG może służyć teraz jako centrum sterowania dla podłączonych sprzętów.

Obsługa standardu Matter będzie dostępna w drugiej połowie 2022 r.

Obraz

Ekrany w modelach z serii 2022 otrzymały certyfikat przyznany przez globalną sieć laboratoriów badawczych Intertek – potwierdza on 100-procentową wierność oddawania barw i 100-procentowe ich nasycenie.

Wszystkie telewizory z serii 2022 uzyskały także certyfikaty TÜV Rheinland i Underwriters Laboratories (UL) poświadczające brak migotania, a certyfikat UL – wyeliminowanie odblasków.

Ekrany LG OLED zyskały uznanie TÜV Rheinland również ze względu na ograniczoną wiązkę niebieskiego światła. Jako pierwsze na świecie spełniły wymogi amerykańskiej agencji ds. standardów zdrowotnych Eyesafe w zakresie jego niskiej emisji.

Funkcje dla graczy

Telewizory OLED LG jako pierwsze obsługiwały funkcję NVIDIA G-SYNC® Compatible, modele OLED 8K umożliwiały z kolei grę w jakości 8K z kartami graficznymi NVIDIA® GeForce RTX™ serii 30.

LG OLED oferują 1-milisekundowy czas reakcji, niskie opóźnienie sygnału wejściowego i nawet cztery porty współpracujące z wieloma funkcjami HDMI 2.1.

Operowanie platformami gamingowymi w chmurze NVIDIA GeForce NOW i Google Stadia maksymalnie zwiększa przy tym wrażenia i wygodę graczy – wystarczy po prostu podłączyć odpowiedni kontroler. W 2022 roku gracze będą mogli łatwo wybierać funkcje dostosowane do gier, przełączać się między nimi i wyświetlać zdefiniowane ustawienia gamingowe bezpośrednio z menu Game Optimizer.

Daje ono szybki dostęp do nowego trybu Dark Room Mode, w którym jasność ekranu jest dostosowywana w taki sposób, aby uzyskać jeszcze lepsze wrażenia przy wyłączonym świetle.

Można także łatwo przejść do G-SYNC® Compatible i FreeSync™ Premium oraz zmiennej częstotliwości odświeżania (VRR). W nowym trybie sportowym uwzględniono specjalne ustawienia do pierwszoosobowych strzelanek, RPG-ów i strategicznych gier czasu rzeczywistego (RTS), aby osiągnąć jeszcze większy stopień realizmu.

LG QNED MiniLED

W roku 2022 LG rozszerzył także ofertę telewizorów QNED. Dzięki oryginalnej, opracowanej w LG technologii Quantum Dot NanoCell gwarantują one 100 procent nasycenia barw.

LG QNED MiniLED mają wyświetlać pełne, rzeczywiste kolory także w najjaśniejszych i najciemniejszych obszarach, za kontrast wysokiej jakości odpowiada zaś autorska technologia precyzyjnego przyciemniania.

Począwszy od serii QNED90 wszystkie modele mają certyfikat potwierdzający 100-procentową spójność barw. Użytkownik za każdym razem widzi ten sam obraz niezależnie od kąta patrzenia.

Certyfikat Intertek potwierdza, że telewizory QNED firmy LG odznaczają się wysoką spójnością kolorów – 100% w pomiarze wg CIE DE 2000 z 18 wzorcami kolorów przy kącie patrzenia ±30°.

Telewizor LG QNED MiniLED

Nowe usługi w telewizorach LG na rok 2022

• LIVENow

Aplikacja zapewniająca dostęp do koncertów, widowisk, wydarzeń sportowych i innych imprez na żywo. Można je oglądać albo brać w nich aktywny udział.

• 1M HomeDance

Aplikację stworzona we współpracy z 1MILLION Dance Studio – jednym z najpopularniejszych zespołów zajmujących się K-popową choreografią. Oferuje duży wybór lekcji prowadzonych przez profesjonalnych choreografów 1MILLION oraz taneczne klipy.

• LG Fitness

Pierwsza platforma prozdrowotna w ofercie firmy to LG Fitness. Pozwala wybrać idealny plan treningowy w oparciu o rekomendacje systemu albo opracować własny program. Wśród możliwości są szybki trening HIIT, rozciąganie całego ciała czy medytacja z przewodnikiem. Na pulpicie nawigacyjnym aplikacji widać kolejne etapy aktywności i dokonywanych postępów.

• Independa

Wraz z wprowadzeniem usługi Independa telewizory LG potrafią pomagać użytkownikom w zdalnej opiece nad bliskimi i ułatwiają seniorom zachowywać większą samodzielność w codziennym życiu. To pierwsza usługa telemedyczna obsługiwana przez urządzenia LG.

Intuicyjny interfejs umożliwia prowadzenie rozmów wideo z opiekunem i prostszy dostęp do menu odpowiednich usług specjalistycznych. Wyskakujące powiadomienia informują, gdy ktoś dzwoni, a osobiste alerty można konfigurować, wprowadzając dodatkowe przypomnienia. Wszystko zostało zintegrowane z systemem webOS.

Profesjonalne usługi w serwisie Independa to m.in.: Dentulu (konsultacje stomatologiczne online), Capital Rx (platforma aptek dyskontowych), Coverdell (ubezpieczenia stomatologiczne), WebMD (filmy edukacyjne o tematyce medycznej) oraz Sprio100 (programy fitness dla seniorów).

Aplikacja Independa jest dostępna w modelach telewizorów z 2021-2022 r. w Kanadzie i USA.

Źródło: LG

Audio
E-WYDANIE AUDIO
W PREZENCIE!
Zapisz się na subskrypcję naszego newslettera, a otrzymasz gratis e-wydanie
NEWSLETTER ZAPISZ SIĘ
Close icon
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta styczeń 2022

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista luty 2021

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio styczeń 2022

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu