Kultowa Unitra powróciła. Zaskoczyły rozmach, doskonałe parametry i brzmienie

28 listopada 2023 Sprzęt

Najpierw zaskoczyła nas sama inicjatywa reaktywacji Unitry, potem rozmach, z jakim przystąpiono do dzieła, następnie doskonałe parametry, wreszcie brzmienie… Co jeszcze pokaże nasza kultowa polska marka?

Unitra to ikona i dla wielu audiofilów wspomnienie epoki kwitnącego rozwoju Hi-Fi także w Polsce. Mimo trudności gospodarczych, ogólnych niedoborów towarów wszelkiej maści i ograniczonych możliwości Unitrze udało się stworzyć urządzenia, które zapisały się w naszej pamięci na zawsze.

Od tamtej pory minęło wiele czasu, a rynek audio rozwinął się z rozmachem. Ówczesny sprzęt produkcji krajowej (niekiedy bardzo dobry) został wyparty przez urządzenia spoza kraju nad Wisłą, a do Unitry zaczęliśmy żywić sentyment. Tym bardziej pamiętając, jakie trudy należało pokonać, by wymarzone urządzenia zdobyć, a potem ich używać i je serwisować. Wiecie, co mamy na myśli.

Tyle było w tych doświadczeniach pasji i radości, co bolączek, które dziś wydają się wspaniałą, sentymentalną przygodą. Przygodą, która zaczęła kończyć się w latach 90., kiedy to na rynku (i w Pewexach) zaczął pojawiać się sprzęt Technicsa. Dziś wielu kolekcjonerów poszukuje urządzeń z logo Unitry produkowanych w ubiegłym wieku.

Bardzo wielu ucieszyła wiadomość, że Unitra wraca, a my nie mogliśmy przejść obok tego wydarzenia obojętnie. Na początek przetestowaliśmy duet WSH-805/CSH-801, czyli wzmacniacz zintegrowany i odtwarzacz CD.

I powiemy krótko - pierwszy raz spotkaliśmy się z tak oryginalnym dźwiękiem ze wzmacniacza tak poprawnego parametrycznie. Miłej lektury.

 

Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta luty 2024

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista styczeń 2022

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio styczeń 2024

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu