LEAK wprowadza do sprzedaży dwa głośniki Sandwich - 150 i 250

15 lutego 2024 Sprzęt

Na rynek trafiają właśnie nowe głośniki Sandwich firmy LEAK. Sandwich 150 i Sandwich 250 czerpią z wzorca ustanowionego przez głośnik LEAK Sandwich, który zadebiutował w 1961 roku, i wykorzystują najnowocześniejsze technologie i materiały, aby zaprezentować najlepsze wcielenia prawdziwego brytyjskiego klasyka.

W latach 50. membrany głośników były nie dość sztywne. W celu uzyskania niskiego poziomu zniekształceń ruch membrany głośnika powinien podążać za kształtem fali sygnałów podawanych do cewki drgającej tak dokładnie, jak to możliwe, a jego zdolność do tego zależy od lekkości i sztywności zespołu membrany.

Wiele konwencjonalnych materiałów, z których wykonane są membrany (papier, impregnowana tkanina, tworzywa sztuczne, aluminium itp.), powoduje to, że znacznie większe obszary stożka wibrują w ruchu, niekontrolowane przez cewkę drgającą. Te niekontrolowane ruchy powodują "kaca" tranzytowego, zniekształcenia amplitudy (szczyty i dołki w paśmie przenoszenia) i zniekształcenia intermodulacyjne (brak klarowności fałszywych tonów). Wszystkie te czynniki negatywnie wpływają na jakość dźwięku.

Wprowadzony w 1961 roku oryginalny głośnik LEAK Sandwich rozwiązał ten problem w innowacyjny sposób. Jego jednostka napędowa średnio-niskotonowa była pierwszą, która została zbudowana z "kanapki" z różnych materiałów: spienionej pianki polistyrenowej pomiędzy dwoma arkuszami folii aluminiowej. Dzięki temu był on zarówno bardzo lekki, jak i niezwykle sztywny, umożliwiając prawdziwy ruch tłokowy, a tym samym dokładniejszy dźwięk.

LEAK Sandwich 150

Fotografia reklamowa wyprodukowana w tamtym czasie pokazywała założyciela LEAK, Harolda Leaka, stojącego na membranie Sandwich, aby zademonstrować jej wyjątkową sztywność. Membrana nie była jednak jedyną innowacją w głośnikach Sandwich - na przykład w obudowie wprowadzono techniki usztywniania, które później zostały przyjęte przez wielu innych producentów.

63 lata po wprowadzeniu konstrukcji membrany LEAK projektanci głośników nadal stoją przed tym samym wyzwaniem: jak sprawić, by membrany przetworników były jednocześnie bardzo lekkie i niezwykle sztywne.

Nowe głośniki LEAK Sandwich 150 i LEAK Sandwich 250 wykorzystują sztywną aluminiową powłokę na zewnętrznych powierzchniach (gdzie naprężenia są największe) połączoną z rdzeniem z pianki strukturalnej polimetakrylimidu (PMI) klasy lotniczej.

LEAK Sandwich 150
LEAK Sandwich 150

Zapewnia to - jak mówi producent - ogromną sztywność, i sprawia, że membrana odtwarza sygnał przyłożony do cewki drgającej z dużą dokładnością, bez mechanicznego break-upu i związanych z nim zniekształceń. Rezultatem jest niezwykle gładkie pasmo przenoszenia, unikające ostrych szczytów lub dołków w bardzo szerokim zakresie częstotliwości.

Oryginalne głośniki LEAK Sandwich zostały zaprojektowane, gdy winyl i wzmacniacze lampowe rządziły światem high-fidelity. Wymagania współczesnych głośników są zupełnie inne: dzisiejsze wzmacniacze półprzewodnikowe dostarczają znacznie większą moc, a nowoczesne głośniki wymagają odpowiedniej mocy.

Wymagania stawiane pasmu przenoszenia przez nowoczesne cyfrowe nagrania i źródła, zwłaszcza na skrajach basu i wysokich tonów, są również zupełnie inne niż w przypadku winylu i gramofonów z lat 60., które koncentrowały się na średnich tonach.

LEAK Sandwich 150
LEAK Sandwich 150

LEAK Sandwich 150 i Sandwich 250 - szczegóły

Nowe LEAK Sandwich 150 i LEAK Sandwich 250 są idealnie dostosowane do tych wymagań. Oba są głośnikami podstawkowymi - pierwszy z nich to konstrukcja dwudrożna o wysokości 41,5 cm, drugi to z kolei znacznie większy model trójdrożny o wysokości 65,5 cm.

LEAK Sandwich 150 zawiera 30-milimetrową tekstylną kopułkę wysokotonową i przetwornik średnio-niskotonowy ze 170-milimetrową membraną Aluminium-Foamcore Sandwich, podczas gdy Sandwich 250 łączy ten sam przetwornik wysokotonowy z 280-milimetrowym przetwornikiem niskotonowym i 108-milimetrowym przetwornikiem średniotonowym, oba z membranami Aluminium-Foamcore Sandwich.

Jednostka wysokotonowa zawiera tłumioną tylną komorę, która pochłania moc wyjściową z tyłu 30-milimetrowej kopułki, izolując ją od reszty głośnika i zmniejszając jej częstotliwość rezonansową poniżej obszaru zwrotnicy. Pozwala to na płynne połączenie niskich, średnich i wysokich częstotliwości z dodatkowym wymiarem szczegółów i harmonicznych, dzięki sieci zwrotnicy opracowanej przy użyciu zaawansowanej analizy komputerowej i setek godzin testów odsłuchowych.

LEAK Sandwich 250
LEAK Sandwich 250

LEAK Sandwich 150 i LEAK Sandwich 250 są dostarczane w dopasowanych, bliźniaczych parach, z jednostką wysokotonową (i jednostką średniotonową w przypadku 250) przesuniętą względem środka. Z jednym głośnikiem zoptymalizowanym dla lewego kanału i drugim dla prawego, precyzyjne obrazowanie stereo w głębokiej, szerokiej scenie dźwiękowej jest zapewnione przy odpowiednim ustawieniu.

W tych nowych głośnikach membrany przetworników nie są jedynymi elementami, które korzystają z konstrukcji kanapkowej. Ścianki obudowy są uformowane z zewnętrznej warstwy MDF i wewnętrznej warstwy płyty wiórowej o wysokiej gęstości - różne gęstości tych materiałów pomagają rozpraszać rezonanse panelu - wzmocnione wypełnieniem specjalnym klejem, który łączy warstwy i zapewnia właściwości tłumienia rezonansów. Połączono to z precyzyjnie rozmieszczonymi usztywnieniami punktowymi, a także specjalnym usztywnieniem przednio-tylnym, które nawiązuje do projektu oryginału.

Obudowy wyposażono w podwójne porty z tyłu, które wzmacniają przenoszenie basów przez głośniki. Precyzyjnie rozszerzona konstrukcja portów w połączeniu z obudową zapewnia skuteczne wyrównanie ciśnienia powietrza, dostarczając głęboki, dobrze zdefiniowany bas bez cienia "chuffingu".

Specjalnie dobrany materiał tłumiący w obudowie eliminuje rezonans wnęki i dodatkowo rozszerza pasmo przenoszenia basów, przekształcając wewnętrzne zmiany ciśnienia powietrza z adiabatycznych na izotermiczne.

LEAK Sandwich 250
LEAK Sandwich 250

Obudowy głośników są wykończone okleiną z drewna orzechowego, starannie nakładaną ręcznie, uzupełnioną aluminiowymi wykończeniami przetworników i aluminiową wstawką wokół krawędzi przedniej ścianki. Kratka ochronna dodatkowo podkreśla klasyczny wygląd głośników, zachowując jednocześnie najwyższe standardy akustyczne.

Głośnik LEAK Sandwich 150 ma wymiary, które pasują do wielu stojaków głośnikowych, ale wymiary LEAK Sandwich 250 sprawiają, że znalezienie odpowiedniego stojaka jest trudniejsze. Z tego powodu LEAK stworzył dedykowany stojak dla większego modelu, zbudowany ze stali wysokowęglowej z akustycznie wytłumioną, fornirowaną orzechem podstawą i kolcami ze stali nierdzewnej, a także kolcami do twardych podłóg.

Stojak zapewnia, że Sandwich 250 jest podniesiony do idealnej wysokości do słuchania na siedząco i radzi sobie z niepożądanymi efektami wibracji i odbić dźwięku.

Głośniki LEAK Sandwich 150 i LEAK Sandwich 150 trafiły już sprzedaży. Opcjonalnie będą dostępne podstawki podłogowe.

LEAK Sandwich 250
LEAK Sandwich 250

Model LEAK SANDWICH 150

• Konfiguracja: dwudrożna, podstawkowa
• Typ obudowy: bass reflex (2 porty z tyłu obudowy)
• Przetwornik wysokotonowy: 30 mm membrana tekstylna
• Przetwornik średnio-niskotonowy: N/D
• Przetwornik niskotonowy: 170 mm memb. alu-piankowa typu Sandwich
• Czułość (2,83V @1m): 86,5 dB
• Rekomend. moc wzmacniacza: 25-150 W
• Impedancja nominalna: 6 Ω (8 Ω kompatyb.)
• Rozszerzenie basów (-6dB): 38 Hz
• Częstotliwość zwrotnicy: 2,4 kHz
• Pojemność obudowy: 19,6 l
• Wymiary (WxSxG): 415 x 250 x 290 mm

Model LEAK SANDWICH 250

• Konfiguracja: trójdrożna, podstawkowa
• Typ obudowy: bass reflex (2 porty z tyłu obudowy)
• Przetwornik wysokotonowy: 30 mm membrana tekstylna
• Przetwornik średnio-niskotonowy: 108 mm memb. alu-piankowa typu Sandwich
• Przetwornik niskotonowy: 280 mm memb. alu-piankowa typu Sandwich
• Czułość (2,83V @1m): 88,5 dB
• Rekomend. moc wzmacniacza: 25-150 W
• Impedancja nominalna: 6 Ω (8 Ω kompatyb.)
• Rozszerzenie basów (-6dB): 32 Hz
• Częstotliwość zwrotnicy: 470 Hz; 3,1 kHz
• Pojemność obudowy: 2,7 l; 45,5 l
• Wymiary (WxSxG): 655 x 370 x 300 mm (stojak 375 x 430 x 362 mm)

Model LEAK SANDWICH 250 STAND

• Materiał: stal węglowa
• Wymiary (WxSxG): 375 x 430 x 362 mm

Ceny

• LEAK Sandwich 250 ze standem: 5 999 zł – szt./kpl.
• LEAK Sandwich 250: 5 299 zł szt.
• LEAK Sandwich 150: 2 599 zł szt.

Źródło: FNCE

LEAK testy
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta marzec 2024

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista styczeń 2022

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio marzec 2024

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu