"Ikar. Legenda Mietka Kosza" - płyta ze ścieżką dźwiękową do filmu już dostępna

22 października 2019 Premiery

"Ikar. Legenda Mietka Kosza". Film o legendarnym jazzowym pianiście wszedł już na ekrany kin, a wraz z nim ścieżka dźwiękowa do tego wspaniałego obrazu. Jej autorem jest Leszek Możdżer, który podczas Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni otrzymał za nią nagrodę.

Film "Ikar. Legenda Mietka Kosza" (Srebrne Lwy dla producentów i reżysera) nie tylko opowiada o jazzmanie, ale przede wszystkim ma jazzujący charakter. Muzyka niesie tutaj słowo, wyzwala założone lub ponadprogramowe uczucia u widza i prezentuje tytułowe założenie, najpierw słyszymy wzlot, a na końcu upadek Ikara.

"Początkowo podchodziłem do muzyki Mietka Kosza jak kustosz, chciałem zachować wszystkie granice tej formy. Okazało się, że to nie działa, bo zmienił się język. Udało nam się stworzyć muzykę, która nawiązuje do języka Kosza, ale trafi do współczesnego widza" - mówi w wywiadach Leszek Możdżer.

Mieczysław Kosz był mistrzem jazzowych improwizacji. Choć pozostawił po sobie zaledwie jeden album, dla fanów jazzu stał się legendą. Wystąpił na uznawanym za najbardziej prestiżowy festiwalu jazzowym w Montreux, grał w paryskich klubach jazzowych i najlepszych salach koncertowych. Był podziwiany przez największych muzyków i publiczność. Osiągnął to wszystko, choć był niewidomy.

Leszek Możdżer na konferencji prasowej w Gdyni mówił, jak ważną dla niego postacią był w początkach kariery ten wybitny, niewidomy muzyk. "Mietek Kosz był aż do to momentu premiery filmu postacią anonimową. "Ikar" to zmieni. Na tym również polega szczęście kina, że dzięki temu medium nie tylko wielcy artyści, ale również postaci zapomniane, a zasługujące na pamięć, zyskują nieśmiertelność".

Źródło: Agora

Live Sound & Installation luty 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta luty 2020

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista luty 2020

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio luty 2020

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio luty 2020

Audio

Polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu