"Frozen Silence" - nowy album kwartetu Macieja Obary

11 września 2023 Premiery

Polsko-norweski kwartet saksofonisty altowego Macieja Obary zaprezentował właśnie swój trzeci album nagrany dla wytwórni ECM - "Frozen Silence".

Na najnowszej płycie nagranej w Oslo latem 2022 roku kreatywne wyczucie muzycznej interakcji muzyków ponownie wysuwa się na pierwszy plan. Nowe kompozycje Obary podkreślają jego intuicyjną muzyczną relację z Dominikiem Wanią, podczas gdy Ole Morten Vågan i Gard Nilssen nieustannie wykraczają poza ramy sekcji rytmicznej, aby współgrać z saksofonistą i pianistą.

Nowy repertuar został stworzony tylko przez Macieja Obarę, który - gdy pandemia wykluczyła międzynarodowe trasy koncertowe - opuścił Warszawę i udał w Karkonosze. Tytuły utworów wskazują na szczególne miejsca – "Black Cauldron" (Czarny kocioł Jagniątkowski), "High Stone" (Wysoki Kamień) czy "Dry Mountain" (Sucha Góra).

"W tamtym czasie dużo słuchałem muzyki Billa Dixona, mojego ulubionego trębacza, która wydawała się pasować do pustki i ciszy gór. Myślę, że wpływ Dixona można usłyszeć w utworach takich jak "Black Cauldron" czy "Flying Pixies" - mówi Maciej Obara.

Dwa utwory odbiegają jednak od zaśnieżonych krajobrazów. "Waves of Glyma" przenosi słuchaczy z polskich gór na plaże południowej Krety, z żywymi wspomnieniami błękitnych wód na tle czerwonych klifów z piaskowca.

Tymczasem "Rainbow Leaves", współtworzony przez Obarę i Nikolę Kołodziejczyka, został pierwotnie napisany jako dodatkowy utwór do koncertu na saksofon i fortepian z orkiestrą AUKSO.

Podstawowy skład zespołu, który tworzą dwaj polscy muzycy, Maciej Obara i Dominik Wania, oraz dwaj norwescy muzycy, Ole Morten Vågan i Gard Nilssen, istnieje już od 11 lat. To silne i indywidualne osobowości. Wszyscy są liderami zespołów i projektów, a ich kontrastujące, ale uzupełniające się style definiują charakter kwartetu.

Album "Frozen Silence" został nagrany w Rainbow Studio w Oslo w czerwcu 2022 roku, a zmiksowany i ukończony w Monachium w kwietniu 2023 roku przez Manfreda Eichera.

Maciej Obara: saksofon altowy
Dominik Wania: fortepian
Ole Morten Vågan: kontrabas
Gard Nilssen: perkusja

Źródło: Universal Music Polska

Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta luty 2024

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista styczeń 2022

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio styczeń 2024

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu