FINAL SACRIFICE

Aspirations

Aspirations

Wykonanie

Nagranie

Wszyscy fani rodzimego deathcore`a powinni na dłuższą chwilę zwrócić swą uwagę na Poznań. Oto tutaj, po trzech latach od założenia zespołu, na świat wyszła podsumowująca działalność – a zarazem zawierająca premierowe nagrania, epka od Final Sacrifice. Materiał ten był wielce wyczekiwany zarówno przeze mnie, jak i wielu śledzących scenę. I przyznam się, że moje oczekiwania były mocno wygórowane.

A to był błąd. Bo napaliłem się nadaremno, zupełnie niepotrzebnie, bo jak się okazuje, cholernie długi czas oczekiwania na ten materiał spowodował, że znane mi już utwory kompletnie mi zbrzydły w wersjach studyjnych, i jestem w stanie przyjąć je jedynie live. A tutaj, jak się okazuje, praktycznie cały dorobek Final Sacrifice mieści się w siedmiu kompozycjach, z czego dwie - tytułowe, to tak właściwie przerywniki ("Aspirations" to koncertowe intro pod "I am the war"). Zatem, generalnie rzecz ujmując, premierowego metariału jest niewiele, bo "Affected" wszyscy już znają jako singiel, "Slain by winter" to niby nowość, ale również znana z koncertów. No i pozostaje "Send Forth Your Hope", chyba najjaśniejszy numer ze wszystkich, okraszony wyśmienitą solówką (pytanie tylko czy Seby, czy Adiego). "Curse Upon Your Name" to też szlagier i tak można narzekać bez końca.

Są jednak i plusy. Przede wszystkim brzmienie, a to załuga ex-gitarzysty Drown My Day - Zvisha, który - tak kolokwialnie mówiąc, stał się nadwornym realizatorem i producentem naszych rodzimych deathcore`owych kapel. W głównej mierze to przez niego czekaliśmy tak długo (rzecz ma się podobnie z Paulo Sergio), ale efekt końcowy jest co najmniej zadowalający - zwłaszcza jeżeli chodzi o sound bębnów i ścieżki wokali (ponownie w obu przypadkach). Szyna popracował nad własnym głosem, co najlepiej obrazują dodatkowe ślady z niskimi growlami. Nie przypuszczałem, że ów młody fan dubstepu i całkiem kumaty grafik, potrafi z siebie wykrzesać takie doły. Zwłaszcza że manierą bliżej mu było (i jest nadal) do frontmana Chelsea Grin niźli do zwykłego death metalowego krzykacza.

A dla tych, którzy w ogóle nie znają materiału i nie kumają o co chodzi - mówiąc najprościej - "Aspirations & Endeavours" to festiwal breakdownów, szybkich blastów (Średni narzuca konkretne tempo, zwłaszcza w nowej wersji "Affected"), zmian tempa i zgrabnie wplatanych melodii - najczęściej w partiach solowych. Materiał dojrzały, brzmiący zawodowo, ale wciąż nie dorastający do pięt zachodnim (a coraz częściej wschodnim) produkcjom. Czekamy na długograja z wyłącznie nowym materiałem, a wtedy mam nadzieję, że będziemy mówić o objawieniu na środkowo-wschodniej scenie. Mają talent i mogą sporo osiągnąć - pytanie tylko kiedy, i co im w tym pomoże. Zakładam, że jedną z pomocnych dłoni będzie narzucenie sobie szybszego tempa pracy....


Grzegorz "Chain" Pindor

GATUNKI MUZYKI
Audio
E-WYDANIE AUDIO
W PREZENCIE!
Zapisz się na subskrypcję naszego newslettera, a otrzymasz gratis e-wydanie
NEWSLETTER ZAPISZ SIĘ
Close icon
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta maj 2022

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista styczeń 2022

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio czerwiec 2022

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu