Who Was Essad Bey?

THE DISORIENTALISTS
Who Was Essad Bey?

Etno

  • Wykonanie
  • Nagranie

Czwórka emigrantów zakotwiczonych w Berlinie próbuje w kilkunastu piosenkach wyśpiewać historię zagadkowej postaci, jaką był Essad Bey, wcześniej Lev Nussimbaum, znany też potem jako Kurban Said. Urodzony w rodzinie rosyjskich Żydów, przeszedł na islam, uciekał przez bolszewikami i faszystami, by pod koniec życia sympatyzować z ...Mussolinim.

W dość krótkim życiu (37 wiosen) przewędrował od Baku, poprzez Konstantynopol, Paryż, Berlin, Wiedeń, by spocząć w grobie we włoskim Positano. Kwartet multiinstrumentalistów - Yuriy Guzhy, Marina Frenk, Daniel Kahn i Hampus Melin - gra i śpiewa piosenki po angielsku, niemiecku i rosyjsku. W napisanych przez nich historyjkach opowiadają o barwnych kolejach losu Beya, jego literackiej twórczości, intelektualnych rozterkach, skandalach towarzyskich i kontaktach politycznych.

Piosenki na płycie "Who Was Essad Bey?" stanowią stylistyczny melanż muzyczny rodem ze wschodnio-południowej Europy. Są tam elementy kazaczoka, ukraińskiej dumki, szantów, folkloru żydowskiego i tureckiego. Niewymuszony śpiew członków kwartetu The Disorientals jest najbliższy wykonawstwu kabaretowemu. W zabawnych opowieściach został całkiem celnie odmalowany obraz Europy z pierwszej połowy ubiegłego wieku.

Cezary Gumiński
ORIENTE MUSIK/GIGI DISTRIBUTION

Audio - czerwiec 2019

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Gramofony za 2400 zł to już nie plastikowa tandeta z supermarketów, która pozwala dzisiaj dotrzeć "analogowi" pod strzechy. Dobry dźwięk zawsze trochę kosztuje, czy to ze źródła cyfrowego, czy analogowego, czy z kolumn, czy ze słuchawek. Trzy znane marki - Denon, ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj