Avital Meets Avital

AVI AVITAL/OMER AVITAL
Avital Meets Avital

Klasyka / jazz / worldmusic

  • Wykonanie
  • Nagranie

Wirtuoz mandoliny Avi Avital i jazzowy kontrabasista Omer Avital nie są spokrewnieni. Obaj pochodzą z żydowskich rodzin mieszkających niegdyś w Maroku, które po przeprowadzce do Izraela zmieniły nazwiska.

Omer jest cenionym jazzmanem i mieszka w Nowym Jorku, ciesząc się opinią solidnego sidemana. Współtworzy grupy Yemen Blues i Yes! Trio. Avi eksploruje muzykę tradycyjną Afryki Północnej i Azji Mniejszej, budując mosty pomiędzy kulturami, a dla wytwórni Deutsche Grammophon nagrywa repertuar klasyczny.

Filharmoniczna publiczność zwróciła uwagę na jego interpretacje muzyki J.S. Bacha na płycie "Bach", z entuzjazmem powitała album "Vivaldi". Jego mandolina podróżuje tym samym w czasie i przestrzeni. Taki eklektyczny charakter ma album "Avital Meets Avital", na którym znajdziemy dystyngowane, klasyczne brzmienie mandoliny, jazzowy puls kontrabasu i jazzujące akordy fortepianu Yonathana Avishaia. Tradycyjne instrumenty perkusyjne Itamara Doariego niosą zapach arabskich bazarów.

Większość kompozycji napisał Omer Avital, dwie są autorstwa Aviego. Wszystkie zdominowała mandolina, kontrabas buduje solidną podstawę rytmiczną, choć stanowczo za mało ma przestrzeni na solowe popisy. Muzycy stworzyli uniwersalną platformę dla muzyki świata czerpiącej natchnienie z odwiecznej tradycji żydowskiej i arabskiej, a także z klasyki i jazzu.

DG/UNIVERSAL MUSIC

Audio - lipiec - sierpień 2019

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

W tym numerze znajdziecie regularny test porównawczy (pięć wzmacniaczy za ok. 9000 zł), hi-endowe kolumny, gramofon, ale polecam przede wszystkim indywidualne testy pięciu urządzeń nowej generacji - soundbarów, głośników bezprzewodowych, systemów "all-in-one". ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj