Out Of Land

PARISIEN-PEIRANI-SCHAERER-WOLNY
Out Of Land

Muzyka improwizowana

  • Wykonanie
  • Nagranie

Z inicjatywy Vincenta Peiraniego powstał superkwartet złożony z czołówki jazzmanów europejskich. Francuski akordeonista Peirani muzykował wcześniej z saksofonistą sopranowym Emiliem Parisienem (Francja), wokalistą Andreasem Schaererem (Szwajcaria) i pianistą Michaelem Wollnym (Niemcy). Niekonwencjonalny skład formacji zaowocował zaprezentowaną na koncercie muzyką, która wymyka się prostym klasyfikacjom.

Najbliżej free jazzowego idiomu plasują się wypowiedzi Parisiena i Peiraniego, natomiast ekwilibrystyka wokalna Schaerera i swoboda wypowiedzi Wolny’ego wydają się mieć więcej wspólnego z klasyką czy współczesną kameralistyką. Imponujące są umiejętności Schaerera, który z łatwością przechodzi od falsetu do barytonu i od oratoryjnej szlachetności do scatu.

Koncert rozpoczyna prowadzona przez saksofon rzewna ballada "Air Song", utrzymana w nastroju barokowym. Delikatnie dołącza potem tenor Schaerera i fortepian Wollnego. Gorętszą atmosferę intonuje w kolejnym "B&H" duet Parisiena i Peraniego. Wraz z dołączeniem się rytmicznych akordów fortepianu i zwinnych linii wokalnych, faktura utworu zbliża się do etno-jazzowego klimatu. Kolejne utwory, wykonane na podobnym poziomie inwencji, plasują się stylistycznie między wyżej wymienionymi.

Cezary Gumiński
ACT/GIGI DISTRIBUTION

Audio - wrzesień 2019

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Nagrody EISA zdobywają coraz większe znaczenie, jako że nasze grono poszerza się o ekspertów z całego świata, a nie tylko z Europy. W tym roku przedstawiamy ponad 30 nagród dla urządzeń stereo i wielokanałowych, high-endowych i budżetowych. Kolumny, słuchawki, ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj