Nagrody EISA 2017-2018
Nagrody EISA
2017-2018
Pelagos

STEFANO BATTAGLIA
Pelagos

Muzyka improwizowana

Po wielu udanych doświadczeniach zespołowych włoski pianista zapragnął zmierzyć się z grą solo w wymiarze pełnego koncertu. Przed występem dla publiczności, który miał miejsce rok temu w Sacile, odbyła się też próba artysty przy drzwiach zamkniętych.

Ponieważ repertuar obu zdarzeń tylko częściowo się pokrywał, postanowiono ułożyć repertuar podwójnego albumu, wykorzystując nagrania z obu aktów. Część materiału stanowiły kompozycje pianisty, część - spontaniczne improwizacje. Ten repertuar uzupełnił Stefano Battaglia interpretacją religijnej pieśni arabskiej sprzed pięciu wieków, której wykonanie nie odbiegało stylistycznie od większości utworów.

Pianista posługiwał się dwoma fortepianami firmy Fazioli, dość regularnie organizującej takie solistyczne występy. Jeden instrument miał typowe strojenie, a drugi został spreparowany. Utwory wykonane przez Battaglię na spreparowanym fortepianie przypominały poczynania Johna Cage`a. Natomiast reszta programu nawiązała do stylistyki Keitha Jarretta z różnych okresów.

Stefano Battaglia popisał się nie tylko wspaniałą techniką gry, ale i rozległą wyobraźnią. Po wysłuchaniu krążków najdłużej pozostaje w pamięci romantyczna kompozycja "Halap" w transowo-tanecznej aurze.

Cezary Gumiński
ECM/UNIVERSAL

Inne płyty
tego wykonawcy
  • Wykonanie
  • Nagranie
Inne recenzje
Audio - maj 2018

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Tradycyjne, wysokiej klasy kolumny głośnikowe, nowoczesne słuchawki bezprzewodowe i najnowsze amplitunery AV z wyższej półki - w każdym z tych trzech testów po trzy modele, a na potężną dokładkę wielki test wielkich kolumn: tubowych Blumenhoferów Gioia. I ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj

Newsletter
zapisz się i zyskaj
Zamów newsletter, a co tydzień otrzymasz porcję
wyselekcjonowanych wiadomości ze świata
audio-video i muzyki.
Teraz przy zapisaniu się na
newsletter otrzymasz bieżące
e-wydanie magazynu AUDIO
Okładka Audio