Nagrody EISA 2017-2018
Nagrody EISA
2017-2018
I Tell A Fly

BENJAMIN CLEMENTINE
I Tell A Fly

Soul

Brytyjczyk o ghańskich korzeniach za swoją debiutancką płytę "At Least For Now" zdobył jedno z najważniejszych muzycznych wyróżnień na Wyspach - Mercury Prize. Głosujący docenili jego oryginalność, inwencję twórczą i fascynujący głos, barwą przypominający Seala, a sposobem interpretacji przywołujący legendarną Ninę Simone.

Na drugim albumie Benjamin Clementine wznosi się jeszcze wyżej, muzycznie eksploruje całkiem nowe rejony. Jak sam mówi, napisał ten album jako sztukę teatralną. Tak powstała opowieść o dwóch muchach, które wyruszają razem na odkrywanie świata. Jednak wkrótce jedna opuszcza drugą.

Sam artysta pełni rolę narratora tej opowieści. W swoich tekstach podejmuje temat alienacji we współczesnym świecie. Z empatią mówi o emigrantach syryjskich, bo on sam przebył podobną drogę i doskonale wie, co to znaczy być traktowanym jak odmieniec.

Złożoną strukturę jego dzieła zapowiada już pierwszy utwór "Farewell Sonata" z fortepianową introdukcją w stylu Erica Satiego, musicalową wstawką i rockową oprawą. Im dalej zagłębiamy się w jego dzieło, tym więcej niespodzianek na nas czeka.

Czarnoskóry muzyk częstuje nas na "I Tell A Fly" mieszanką jazzowych, soulowych, bluesowych, hiphopowych, triphopowych, alternatywnych, klasycznych i kościelnych brzmień. Nie ma dla niego żadnych ograniczeń, muzyka sięga nieba. Ta płyta to pokaz niczym nieskrępowanej artystycznej wolności.

Grzegorz Dusza
UNIVERSAL

Inne płyty
tego wykonawcy
  • Wykonanie
  • Nagranie
Inne recenzje
Audio - maj 2018

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Tradycyjne, wysokiej klasy kolumny głośnikowe, nowoczesne słuchawki bezprzewodowe i najnowsze amplitunery AV z wyższej półki - w każdym z tych trzech testów po trzy modele, a na potężną dokładkę wielki test wielkich kolumn: tubowych Blumenhoferów Gioia. I ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj

Newsletter
zapisz się i zyskaj
Zamów newsletter, a co tydzień otrzymasz porcję
wyselekcjonowanych wiadomości ze świata
audio-video i muzyki.
Teraz przy zapisaniu się na
newsletter otrzymasz bieżące
e-wydanie magazynu AUDIO
Okładka Audio