Dark Morning

PIOTR SCHMIDT & WOJCIECH NIEDZIELA
Dark Morning

Ambient

  • Wykonanie
  • Nagranie

Duet to bodaj największe wyzwanie dla jazzmanów. Dlatego z zaciekawieniem sięgnąłem po album firmowany przez muzyków reprezentujących dwa pokolenia polskiego jazzu: pianistę Wojciecha Niedzielę i trębacza Piotra Schmidta.

Obaj wykładają w Instytucie Jazzu AM w Katowicach. Połączyła ich idea nieskrępowanej improwizacji i od dwóch lat występują razem. Porozumienie na poziomie emocjonalnym i artystycznym sprawiło, że utworzyli duet o nieskończonym potencjale.

W każdej kompozycji, a jest ich na płycie tuzin, Piotr Schmidt i Wojciech Niedziela znajdują pole do wspólnej zabawy dźwiękiem, barwą i harmonią, inspirują się nawzajem, uważnie słuchając z mistrzowskim wyczuciem odpowiadają na zaczepki kompana.

Album rozpoczyna się tytułowym "Mrocznym porankiem", co - jak sądzę - odzwierciedla zimową aurę, kiedy rozbudzając się czujemy, że nie chce nam się wstać. Wydmuchiwane powoli, stłumione frazy trąbki trafiają na pojedyncze uderzenia w klawiaturę. To rzeczywiście dobry utwór na nieuniknione rozbudzenie.

Romantyczny temat "Seclusion" jest dziełem obu muzyków. Skłonności Piotra Schmidta do eksperymentów z brzmieniem słychać w kilku utworach. Z upodobaniem przeciąga nuty, jakby długimi pociągnięciami pędzla malował pejzaż późnej jesieni. "Dark Morning" to album do wielokrotnego zasłuchania.

Marek Dusza
SJ RECORDS

Audio - listopad 2018

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

W tym numerze zajmujemy się sprzętem tak popularnym, jak słuchawki bezprzewodowe za kilkaset złotych (pięć modeli) i gramofony za tysiąc kilkaset (również piątka), ale na drugiej szali kładziemy test jubileuszowego, hi-endowego zestawu Marantza KI-Ruby, i parę ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj