Nagrody EISA 2017-2018
Nagrody EISA
2017-2018
Dark Morning

PIOTR SCHMIDT & WOJCIECH NIEDZIELA
Dark Morning

Ambient

Duet to bodaj największe wyzwanie dla jazzmanów. Dlatego z zaciekawieniem sięgnąłem po album firmowany przez muzyków reprezentujących dwa pokolenia polskiego jazzu: pianistę Wojciecha Niedzielę i trębacza Piotra Schmidta.

Obaj wykładają w Instytucie Jazzu AM w Katowicach. Połączyła ich idea nieskrępowanej improwizacji i od dwóch lat występują razem. Porozumienie na poziomie emocjonalnym i artystycznym sprawiło, że utworzyli duet o nieskończonym potencjale.

W każdej kompozycji, a jest ich na płycie tuzin, Piotr Schmidt i Wojciech Niedziela znajdują pole do wspólnej zabawy dźwiękiem, barwą i harmonią, inspirują się nawzajem, uważnie słuchając z mistrzowskim wyczuciem odpowiadają na zaczepki kompana.

Album rozpoczyna się tytułowym "Mrocznym porankiem", co - jak sądzę - odzwierciedla zimową aurę, kiedy rozbudzając się czujemy, że nie chce nam się wstać. Wydmuchiwane powoli, stłumione frazy trąbki trafiają na pojedyncze uderzenia w klawiaturę. To rzeczywiście dobry utwór na nieuniknione rozbudzenie.

Romantyczny temat "Seclusion" jest dziełem obu muzyków. Skłonności Piotra Schmidta do eksperymentów z brzmieniem słychać w kilku utworach. Z upodobaniem przeciąga nuty, jakby długimi pociągnięciami pędzla malował pejzaż późnej jesieni. "Dark Morning" to album do wielokrotnego zasłuchania.

Marek Dusza
SJ RECORDS

Inne płyty
tego wykonawcy
  • Wykonanie
  • Nagranie
Inne recenzje
Audio - maj 2018

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Tradycyjne, wysokiej klasy kolumny głośnikowe, nowoczesne słuchawki bezprzewodowe i najnowsze amplitunery AV z wyższej półki - w każdym z tych trzech testów po trzy modele, a na potężną dokładkę wielki test wielkich kolumn: tubowych Blumenhoferów Gioia. I ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj

Newsletter
zapisz się i zyskaj
Zamów newsletter, a co tydzień otrzymasz porcję
wyselekcjonowanych wiadomości ze świata
audio-video i muzyki.
Teraz przy zapisaniu się na
newsletter otrzymasz bieżące
e-wydanie magazynu AUDIO
Okładka Audio