Nagrody EISA 2017-2018
Nagrody EISA
2017-2018
Comment C`est

MICHAEL MANTLER
Comment C`est

Jazz

Pół wieku temu kultura rockowa nierzadko wyrażała krytykę relacji społecznych czy protest antywojenny. Wydaje się, że niestety obecnie trapi to bardziej głowy intelektualistów i niekonwencjonalnych artystów niż przedstawicieli kultury masowej.

Świat nadal zmaga się z poważnymi problemami, o których staramy się jakże często nie myśleć. Śpiewane teksty na płycie "Comment C`est" stanowią swego rodzaju rachunek sumienia, który w imieniu wrażliwych obywateli naszego globu przedstawia Micheal Mantler.

Ten austriacki trębacz działając w Ameryce włączył się aktywnie w nurt free-jazzowy, by po powrocie do Europy zająć się komponowaniem w duchu muzyki współczesnej. Częstą formą jego wypowiedzi stały się cykle pieśni (jakby oper), w których poruszał ważkie problemy nurtujące duszę ludzką.

W tym projekcie francuskiej wokalistce Mimiko Paganotti (przedstawicielce elktro-jazzu) towarzyszy orkiestra kameralna (instrumenty smyczkowe i dęte oraz fortepian). Paganotti swym narracyjnym tonem po francusku sugestywnie opisuje naszą codzienność pełną nienawiści, żądzy i korupcji.

Michael Mantler, który napisał też muzykę owianą aurą Oliviera Messiaena, nadaje jej jazzowych akcentów wyważonymi partiami trąbki. Tak powstało niezwykle wartościowe dzieło.

Cezary Gumiński
ECM/UNIVERSAL

Inne płyty
tego wykonawcy
  • Wykonanie
  • Nagranie
Inne recenzje
Audio - maj 2018

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Tradycyjne, wysokiej klasy kolumny głośnikowe, nowoczesne słuchawki bezprzewodowe i najnowsze amplitunery AV z wyższej półki - w każdym z tych trzech testów po trzy modele, a na potężną dokładkę wielki test wielkich kolumn: tubowych Blumenhoferów Gioia. I ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj

Newsletter
zapisz się i zyskaj
Zamów newsletter, a co tydzień otrzymasz porcję
wyselekcjonowanych wiadomości ze świata
audio-video i muzyki.
Teraz przy zapisaniu się na
newsletter otrzymasz bieżące
e-wydanie magazynu AUDIO
Okładka Audio