Comment C`est

MICHAEL MANTLER
Comment C`est

Jazz

  • Wykonanie
  • Nagranie
Inne recenzje płyt tego wykonawcy

Pół wieku temu kultura rockowa nierzadko wyrażała krytykę relacji społecznych czy protest antywojenny. Wydaje się, że niestety obecnie trapi to bardziej głowy intelektualistów i niekonwencjonalnych artystów niż przedstawicieli kultury masowej.

Świat nadal zmaga się z poważnymi problemami, o których staramy się jakże często nie myśleć. Śpiewane teksty na płycie "Comment C`est" stanowią swego rodzaju rachunek sumienia, który w imieniu wrażliwych obywateli naszego globu przedstawia Micheal Mantler.

Ten austriacki trębacz działając w Ameryce włączył się aktywnie w nurt free-jazzowy, by po powrocie do Europy zająć się komponowaniem w duchu muzyki współczesnej. Częstą formą jego wypowiedzi stały się cykle pieśni (jakby oper), w których poruszał ważkie problemy nurtujące duszę ludzką.

W tym projekcie francuskiej wokalistce Mimiko Paganotti (przedstawicielce elktro-jazzu) towarzyszy orkiestra kameralna (instrumenty smyczkowe i dęte oraz fortepian). Paganotti swym narracyjnym tonem po francusku sugestywnie opisuje naszą codzienność pełną nienawiści, żądzy i korupcji.

Michael Mantler, który napisał też muzykę owianą aurą Oliviera Messiaena, nadaje jej jazzowych akcentów wyważonymi partiami trąbki. Tak powstało niezwykle wartościowe dzieło.

Cezary Gumiński
ECM/UNIVERSAL

Audio - luty 2019

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Zgodnie z zapowiedzią - druga część cyklu testów zespołów głośnikowych, a w niej pięć kolumn wolnostojących w zakresie 3600-3900 zł (za parę), konstrukcje jeszcze względnie niedrogie, a brzmienia - czasami już niezwykłe. Dla miłośników analogu test najlepszego ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj