Now, And Then

MADERNA/BERIO
Now, And Then

Muzyka współczesna

  • Wykonanie
  • Nagranie

Włoski kompozytor i dyrygent Bruno Grossato, znany jako Bruno Maderna, urodził się w Wenecji. Już w pierwszych latach nauki gry na skrzypcach zyskał opinię genialnego dziecka. W wieku ośmiu lat dyrygował orkiestrą teatru operowego La Scala w Mediolanie. Po II wojnie światowej, w czasie której działał w ruchu oporu, zajął się pracą dydaktyczną, wydawał krytyczne opracowania włoskiej muzyki dawnej.

Jego oryginalne transkrypcje zapoczątkowały renesans muzyki dawnej w Europie. Uważał, że kompozycje twórców renesansu i baroku należy przekładać na współczesny język muzyki. Historyczne interpretacje uważał za błędny kierunek w muzyce, używał nawet współczesnych instrumentów, by pozbawić je kontekstu epoki, w której powstały dzieła.

Na płycie "Now, And Then" Orchestra Della Svizzera Italiana pod kierunkiem Dennisa Russella Daviesa wykonuje utwory Frescobaldiego, Legrenziego, Gabrielego, Viadany i Pergolesiego/Wassenaera. Intrygującym przerywnikiem dla tych transkrypcji jest utwór Luciano Berio "Chemins V" na gitarę i orkiestrę kameralną, napisany w 1992 r. Solistą jest Argentyńczyk Pablo Marquez, wybitny interpretator dzieł muzyki współczesnej. Nagrań dokonano w niezwykle przyjaznym akustycznie Audytorium Stelio Molo w Lugano.

Cecylia Hofman
ECM NEW SERIES/UNIVERSAL

Audio - wrzesień 2019

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Nagrody EISA zdobywają coraz większe znaczenie, jako że nasze grono poszerza się o ekspertów z całego świata, a nie tylko z Europy. W tym roku przedstawiamy ponad 30 nagród dla urządzeń stereo i wielokanałowych, high-endowych i budżetowych. Kolumny, słuchawki, ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj