Already It Is Dusk

DARIUSZ PRZYBYLSKI
Already It Is Dusk

Muzyka współczesna

  • Wykonanie
  • Nagranie

Szerokie zainteresowania stylistyczne kompozytora i organisty Dariusza Przybylskiego, ucznia wybitnych profesorów w Polsce i w Niemczech, skierowały go do pierwszego instrumentu elektrycznego produkowanego seryjnie - organów Hammonda.

Zegarmistrz amerykański Laurens Hammond zaprezentował pierwszy swój model w 1935 r. Przeznaczeniem były kościoły, gdzie miał zastąpić wielkie i kosztowne instrumenty piszczałkowe. Z czasem zaczęto je wykorzystywać w muzyce gospel, soul i w jazzie. Charakterystyczne wibrujące, ciepłe brzmienie jest atrakcyjne do dziś.

Grając na organach Hammonda, Dariusz Przybylski nagrał na żywo album z zespołem Kwartludium, a na organach kościelnych płytę "L`una vuota". Tytuł najnowszej "Already It Is Dusk" wziął się od zamykającej album, fascynującej kompozycji Henryka Mikołaja Góreckiego. Płytę otwiera nastrojowa miniatura Johna Cage’a "In a Landscape" zaaranżowana na organy przez Przybylskiego.

W duecie ze śpiewakiem operowym Janem Jakubem Monowidem wykonał: hymn Guillaume`a Dufaya "Ave maria stella", "An Evening Hymn" Purcella i "Modlitwę, gdy dziatki idą spać" Wacława z Szamotuł. Intrygująco brzmi Suita francuska J.S. Bacha BWV 816 sąsiadująca tu z utworem "Fratres" Arvo Pärta, wykonanym z perkusistą Leszkiem Lorentem.

Cecylia Hofman
REQUIEM RECORDS

Audio - lipiec - sierpień 2019

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

W tym numerze znajdziecie regularny test porównawczy (pięć wzmacniaczy za ok. 9000 zł), hi-endowe kolumny, gramofon, ale polecam przede wszystkim indywidualne testy pięciu urządzeń nowej generacji - soundbarów, głośników bezprzewodowych, systemów "all-in-one". ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj