Nagrody EISA 2017-2018
Nagrody EISA
2017-2018
Already It Is Dusk

DARIUSZ PRZYBYLSKI
Already It Is Dusk

Muzyka współczesna

Szerokie zainteresowania stylistyczne kompozytora i organisty Dariusza Przybylskiego, ucznia wybitnych profesorów w Polsce i w Niemczech, skierowały go do pierwszego instrumentu elektrycznego produkowanego seryjnie - organów Hammonda.

Zegarmistrz amerykański Laurens Hammond zaprezentował pierwszy swój model w 1935 r. Przeznaczeniem były kościoły, gdzie miał zastąpić wielkie i kosztowne instrumenty piszczałkowe. Z czasem zaczęto je wykorzystywać w muzyce gospel, soul i w jazzie. Charakterystyczne wibrujące, ciepłe brzmienie jest atrakcyjne do dziś.

Grając na organach Hammonda, Dariusz Przybylski nagrał na żywo album z zespołem Kwartludium, a na organach kościelnych płytę "L`una vuota". Tytuł najnowszej "Already It Is Dusk" wziął się od zamykającej album, fascynującej kompozycji Henryka Mikołaja Góreckiego. Płytę otwiera nastrojowa miniatura Johna Cage’a "In a Landscape" zaaranżowana na organy przez Przybylskiego.

W duecie ze śpiewakiem operowym Janem Jakubem Monowidem wykonał: hymn Guillaume`a Dufaya "Ave maria stella", "An Evening Hymn" Purcella i "Modlitwę, gdy dziatki idą spać" Wacława z Szamotuł. Intrygująco brzmi Suita francuska J.S. Bacha BWV 816 sąsiadująca tu z utworem "Fratres" Arvo Pärta, wykonanym z perkusistą Leszkiem Lorentem.

Cecylia Hofman
REQUIEM RECORDS

Inne płyty
tego wykonawcy
  • Wykonanie
  • Nagranie
Inne recenzje

 

 

Audio - marzec 2018

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Obok armady głośnikowych liniowców (pięciu kolumn za ok. 80 000 zł), przepływają dwie szybkie eskadry, liczące po trzy jednostki, znacznie mniejszych, niedrogich (ok. 2000 zł), ale bardzo pożytecznych jednostek grających - amplitunerów stereo i gramofonów. Pierwsze ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj

Newsletter
zapisz się i zyskaj
Zamów newsletter, a co tydzień otrzymasz porcję
wyselekcjonowanych wiadomości ze świata
audio-video i muzyki.
Teraz przy zapisaniu się na
newsletter otrzymasz bieżące
e-wydanie magazynu AUDIO
Okładka Audio