Nagrody EISA 2017-2018
Nagrody EISA
2017-2018
Cellonet

CELLONET & ANDRZEJ BAUER
Cellonet

Muzyka współczesna

Warszawska Grupa Cellonet złożona jest wyłącznie z wiolonczelistek i wiolonczelistów. Powstała ponad dziesięć lat temu jako oktet, a na pierwszym swoim albumie "Cellonet" wystąpiła w składzie dziesięcioosobowym pod kierunkiem utytułowanego Andrzeja Bauera, który w dwóch utworach także zagrał na wiolonczeli.

Zamiłowanie do zwielokrotnionego, nasyconego brzmienia nisko nastrojonych instrumentów smyczkowych, jak wiolonczele i altówki, pojawiło się już w XVII wieku, szczególnie w Anglii, gdzie zakładano tzw. consorts.

Warsaw Group Cellonet to nasz współczesny consort sięgający po dawne i najnowsze kompozycje. Album otwierają dwa madrygały Carla Gesualda da Venosy, w których wiolonczele naśladują ludzkie głosy. Ten szczególny lament, a nawet pojękiwania, brzmią nadzwyczaj realistycznie. Utwór Bruno Mantovaniego jest nowatorską, wielowarstwową aranżacją "Kunst der Fuge" J.S. Bacha, a wykonanie tak zdyscyplinowane, jak i romantyczne.

W eksperymentalnym "Fingertrips" Sławomira Wojciechowskiego sonorystyczne odgłosy układają się w ekspresyjną łamigłówkę, coś dla naprawdę wymagających słuchaczy. Wreszcie "Kołysanka" Komedy z fi lmu "Dziecko Rosemary" z gościnnym udziałem pianisty Leszka Możdżera jest melodyjnym wytchnieniem niepozbawionym wirtuozerii i kunsztu wszystkich muzyków.

Cecylia Hofman
ART HORSE

Inne płyty
tego wykonawcy
  • Wykonanie
  • Nagranie
Inne recenzje

 

 

Audio - marzec 2018

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Obok armady głośnikowych liniowców (pięciu kolumn za ok. 80 000 zł), przepływają dwie szybkie eskadry, liczące po trzy jednostki, znacznie mniejszych, niedrogich (ok. 2000 zł), ale bardzo pożytecznych jednostek grających - amplitunerów stereo i gramofonów. Pierwsze ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj

Newsletter
zapisz się i zyskaj
Zamów newsletter, a co tydzień otrzymasz porcję
wyselekcjonowanych wiadomości ze świata
audio-video i muzyki.
Teraz przy zapisaniu się na
newsletter otrzymasz bieżące
e-wydanie magazynu AUDIO
Okładka Audio