Cellonet

CELLONET & ANDRZEJ BAUER
Cellonet

Muzyka współczesna

  • Wykonanie
  • Nagranie

Warszawska Grupa Cellonet złożona jest wyłącznie z wiolonczelistek i wiolonczelistów. Powstała ponad dziesięć lat temu jako oktet, a na pierwszym swoim albumie "Cellonet" wystąpiła w składzie dziesięcioosobowym pod kierunkiem utytułowanego Andrzeja Bauera, który w dwóch utworach także zagrał na wiolonczeli.

Zamiłowanie do zwielokrotnionego, nasyconego brzmienia nisko nastrojonych instrumentów smyczkowych, jak wiolonczele i altówki, pojawiło się już w XVII wieku, szczególnie w Anglii, gdzie zakładano tzw. consorts.

Warsaw Group Cellonet to nasz współczesny consort sięgający po dawne i najnowsze kompozycje. Album otwierają dwa madrygały Carla Gesualda da Venosy, w których wiolonczele naśladują ludzkie głosy. Ten szczególny lament, a nawet pojękiwania, brzmią nadzwyczaj realistycznie. Utwór Bruno Mantovaniego jest nowatorską, wielowarstwową aranżacją "Kunst der Fuge" J.S. Bacha, a wykonanie tak zdyscyplinowane, jak i romantyczne.

W eksperymentalnym "Fingertrips" Sławomira Wojciechowskiego sonorystyczne odgłosy układają się w ekspresyjną łamigłówkę, coś dla naprawdę wymagających słuchaczy. Wreszcie "Kołysanka" Komedy z fi lmu "Dziecko Rosemary" z gościnnym udziałem pianisty Leszka Możdżera jest melodyjnym wytchnieniem niepozbawionym wirtuozerii i kunsztu wszystkich muzyków.

Cecylia Hofman
ART HORSE

Audio - lipiec - sierpień 2019

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

W tym numerze znajdziecie regularny test porównawczy (pięć wzmacniaczy za ok. 9000 zł), hi-endowe kolumny, gramofon, ale polecam przede wszystkim indywidualne testy pięciu urządzeń nowej generacji - soundbarów, głośników bezprzewodowych, systemów "all-in-one". ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj