Cellonet

CELLONET & ANDRZEJ BAUER
Cellonet

Muzyka współczesna

  • Wykonanie
  • Nagranie

Warszawska Grupa Cellonet złożona jest wyłącznie z wiolonczelistek i wiolonczelistów. Powstała ponad dziesięć lat temu jako oktet, a na pierwszym swoim albumie "Cellonet" wystąpiła w składzie dziesięcioosobowym pod kierunkiem utytułowanego Andrzeja Bauera, który w dwóch utworach także zagrał na wiolonczeli.

Zamiłowanie do zwielokrotnionego, nasyconego brzmienia nisko nastrojonych instrumentów smyczkowych, jak wiolonczele i altówki, pojawiło się już w XVII wieku, szczególnie w Anglii, gdzie zakładano tzw. consorts.

Warsaw Group Cellonet to nasz współczesny consort sięgający po dawne i najnowsze kompozycje. Album otwierają dwa madrygały Carla Gesualda da Venosy, w których wiolonczele naśladują ludzkie głosy. Ten szczególny lament, a nawet pojękiwania, brzmią nadzwyczaj realistycznie. Utwór Bruno Mantovaniego jest nowatorską, wielowarstwową aranżacją "Kunst der Fuge" J.S. Bacha, a wykonanie tak zdyscyplinowane, jak i romantyczne.

W eksperymentalnym "Fingertrips" Sławomira Wojciechowskiego sonorystyczne odgłosy układają się w ekspresyjną łamigłówkę, coś dla naprawdę wymagających słuchaczy. Wreszcie "Kołysanka" Komedy z fi lmu "Dziecko Rosemary" z gościnnym udziałem pianisty Leszka Możdżera jest melodyjnym wytchnieniem niepozbawionym wirtuozerii i kunsztu wszystkich muzyków.

Cecylia Hofman
ART HORSE

Audio - wrzesień 2018

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Zapraszamy na wielką galę EISA - w tym roku aż 35 nagród dla urządzeń audio - stereo i wielokanałowych, stacjonarnych i przenośnych, analogowych i cyfrowych. Kolumny, słuchawki, wzmacniacze, odtwarzacze, gramofony, daki, amplitunery, całe systemy... To najważniejszy ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj

Newsletter
zapisz się i zyskaj
Zamów newsletter, a co tydzień otrzymasz porcję
wyselekcjonowanych wiadomości ze świata
audio-video i muzyki.
Teraz przy zapisaniu się na
newsletter otrzymasz bieżące
e-wydanie magazynu AUDIO
Okładka Audio