Nagrody EISA 2017-2018
Nagrody EISA
2017-2018
Many Things

SEUN KUTI
Many Things

Etno

Seun jest synem nigeryjskiej legendy nurtu afrobeatu - Feli Kutiego. Kiedy ukończył 14 lat, ojciec pozwolił mu śpiewać w swoim profesjonalnym zespole Feala`s Egypt 80, którym Seun w pełni pokierował po śmierci ojca.

Przejętą formację stanowi piętnastu muzyków i trzyosobowy chór. Już od pierwszego taktu płyty uderza radykalny i wojowniczy ton muzyki proponowanej przez zespół. Seun Kuti śpiewający oraz grający na saksofonie altowym i organach, zaadaptował w stu procentach po ojcu nie tylko styl muzyczny, ale cały etos polityczno-społeczny, jakim emanowała przez dekady wojownicza twórczość Feli Kutiego.

Teksty siedmiu piosenek, śpiewane specyficznym angielskim slangiem, zagrzewają do walki o godność i sprawiedliwość w Afryce. Niezwykle dynamiczne utwory są prezentowane według pewnego schematu. Melodie kreśli sekcja dęta na tle precyzyjnie pracującej sekcji rytmicznej wzbogaconej o gitarę.

Gdy machina ta wprowadzi słuchacza w trans, lider wygłasza ważkie strofy głosem przywódcy. Potem mamy ciąg solówek, wśród których najciekawsze są autorstwa trębacza Olugbade Okunade. Instrumenty melodyczne brzmią agresywnie i ostro, lecz wydaje się, że taki rodzaj muzyki musi być tak prezentowany. Wtedy działa efekt emocjonalnego turbodoładowania.

Cezary Gumiński
TOT OU TARD RECORDS

Inne płyty
tego wykonawcy
  • Wykonanie
  • Nagranie
Inne recenzje
Audio - kwiecień 2018

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

W numerze kwietniowym mamy szczególną kompozycja testów - trzy z nich dotyczą mniej-więcej tego samego, relatywnie przystępnego zakresu cenowego, ok. 3000 zł, i jednocześnie "konkurencyjnych" kategorii sprzętu - słuchawek, głośników bezprzewodowych i klasycznych ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj

Newsletter
zapisz się i zyskaj
Zamów newsletter, a co tydzień otrzymasz porcję
wyselekcjonowanych wiadomości ze świata
audio-video i muzyki.
Teraz przy zapisaniu się na
newsletter otrzymasz bieżące
e-wydanie magazynu AUDIO
Okładka Audio