Many Things

SEUN KUTI
Many Things

Etno

  • Wykonanie
  • Nagranie

Seun jest synem nigeryjskiej legendy nurtu afrobeatu - Feli Kutiego. Kiedy ukończył 14 lat, ojciec pozwolił mu śpiewać w swoim profesjonalnym zespole Feala`s Egypt 80, którym Seun w pełni pokierował po śmierci ojca.

Przejętą formację stanowi piętnastu muzyków i trzyosobowy chór. Już od pierwszego taktu płyty uderza radykalny i wojowniczy ton muzyki proponowanej przez zespół. Seun Kuti śpiewający oraz grający na saksofonie altowym i organach, zaadaptował w stu procentach po ojcu nie tylko styl muzyczny, ale cały etos polityczno-społeczny, jakim emanowała przez dekady wojownicza twórczość Feli Kutiego.

Teksty siedmiu piosenek, śpiewane specyficznym angielskim slangiem, zagrzewają do walki o godność i sprawiedliwość w Afryce. Niezwykle dynamiczne utwory są prezentowane według pewnego schematu. Melodie kreśli sekcja dęta na tle precyzyjnie pracującej sekcji rytmicznej wzbogaconej o gitarę.

Gdy machina ta wprowadzi słuchacza w trans, lider wygłasza ważkie strofy głosem przywódcy. Potem mamy ciąg solówek, wśród których najciekawsze są autorstwa trębacza Olugbade Okunade. Instrumenty melodyczne brzmią agresywnie i ostro, lecz wydaje się, że taki rodzaj muzyki musi być tak prezentowany. Wtedy działa efekt emocjonalnego turbodoładowania.

Cezary Gumiński
TOT OU TARD RECORDS

Audio - kwiecień 2019

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Mimo zmian na rynku i pojawiania się nowych kategorii urządzeń, wzmacniacze stereofoniczne zachowują mocną pozycję. Pięć modeli w przystępnej cenie 2000 zł tworzy ciekawy wybór, a przede wszystkim udostępnia przyzwoitą moc i jakość dźwięku. Znamienne dla ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj