Lucus

THOMAS STRONEN
Lucus

Muzyka improwizowana

  • Wykonanie
  • Nagranie

Trudno powiązać znaczenie tytułowego "Lucus" (święty las) z nazwą zespołu Stronena "Time Is a Blind Guide" (czas jest ślepym przewodnikiem). Trudno też zdefiniować zawartość tego krążka jako jazz, bo znacznie bliżej jego zawartości do współczesnej kameralistyki.

Co ciekawe, autorem kompozycji jest lider-perkusista, który swojemu instrumentowi przypisał najczęściej służebną rolę względem dominujących skrzypiec i wiolonczeli. Zresztą Thomas Stronen uznaje swoje kompozycje za formy otwarte, do których każdy członek formacji powinien wnieść swoje ego w partiach improwizowanych.

Repertuar płyty "Lucus", w którym spotykamy lekkie odniesienia do norweskiego folkloru, charakteryzuje delikatność i melancholijna aura. Specjalnie nie modyfikuje tego typowo skandynawskiego klimatu muzykowania obecność zdolnej, młodej japońskiej pianistki Ayumi Tanaka. W nagraniu świetnie oddano magiczną akustykę studia w Logano.

Cezary Gumiński
ECM/UNIVERSAL

Audio - kwiecień 2019

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Mimo zmian na rynku i pojawiania się nowych kategorii urządzeń, wzmacniacze stereofoniczne zachowują mocną pozycję. Pięć modeli w przystępnej cenie 2000 zł tworzy ciekawy wybór, a przede wszystkim udostępnia przyzwoitą moc i jakość dźwięku. Znamienne dla ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj