Lucus

THOMAS STRONEN
Lucus

Muzyka improwizowana

  • Wykonanie
  • Nagranie
Inne recenzje tego wykonawcy

Trudno powiązać znaczenie tytułowego "Lucus" (święty las) z nazwą zespołu Stronena "Time Is a Blind Guide" (czas jest ślepym przewodnikiem). Trudno też zdefiniować zawartość tego krążka jako jazz, bo znacznie bliżej jego zawartości do współczesnej kameralistyki.

Co ciekawe, autorem kompozycji jest lider-perkusista, który swojemu instrumentowi przypisał najczęściej służebną rolę względem dominujących skrzypiec i wiolonczeli. Zresztą Thomas Stronen uznaje swoje kompozycje za formy otwarte, do których każdy członek formacji powinien wnieść swoje ego w partiach improwizowanych.

Repertuar płyty "Lucus", w którym spotykamy lekkie odniesienia do norweskiego folkloru, charakteryzuje delikatność i melancholijna aura. Specjalnie nie modyfikuje tego typowo skandynawskiego klimatu muzykowania obecność zdolnej, młodej japońskiej pianistki Ayumi Tanaka. W nagraniu świetnie oddano magiczną akustykę studia w Logano.

Cezary Gumiński
ECM/UNIVERSAL

Audio - lipiec - sierpień 2018

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Test porównawczy wzmacniaczy stereofonicznych w zakresie 2200-2800 zł pokazuje, jak bardzo się zmieniły, jak wiele dodatkowych funkcji można dzisiaj znaleźć w nawet niedrogich modelach.   Kilka kolejnych testów, już indywidualnych, wprowadza nie tylko nowe produkty, ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj

Newsletter
zapisz się i zyskaj
Zamów newsletter, a co tydzień otrzymasz porcję
wyselekcjonowanych wiadomości ze świata
audio-video i muzyki.
Teraz przy zapisaniu się na
newsletter otrzymasz bieżące
e-wydanie magazynu AUDIO
Okładka Audio