Lucus

THOMAS STRONEN
Lucus

Muzyka improwizowana

  • Wykonanie
  • Nagranie

Trudno powiązać znaczenie tytułowego "Lucus" (święty las) z nazwą zespołu Stronena "Time Is a Blind Guide" (czas jest ślepym przewodnikiem). Trudno też zdefiniować zawartość tego krążka jako jazz, bo znacznie bliżej jego zawartości do współczesnej kameralistyki.

Co ciekawe, autorem kompozycji jest lider-perkusista, który swojemu instrumentowi przypisał najczęściej służebną rolę względem dominujących skrzypiec i wiolonczeli. Zresztą Thomas Stronen uznaje swoje kompozycje za formy otwarte, do których każdy członek formacji powinien wnieść swoje ego w partiach improwizowanych.

Repertuar płyty "Lucus", w którym spotykamy lekkie odniesienia do norweskiego folkloru, charakteryzuje delikatność i melancholijna aura. Specjalnie nie modyfikuje tego typowo skandynawskiego klimatu muzykowania obecność zdolnej, młodej japońskiej pianistki Ayumi Tanaka. W nagraniu świetnie oddano magiczną akustykę studia w Logano.

Cezary Gumiński
ECM/UNIVERSAL

Audio - październik 2018

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Od głośników bezprzewodowych za 3 tysiące do high-endowych kolumn za 30 tysięcy; od amplitunerów wielokanałowych za 3 tysiące do wzmacniaczy lampowych za 30 tysięcy... Każdemu polecamy dokładnie to, czego szuka i na co go stać, a wszystkim - dobre testy, które ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj

Newsletter
zapisz się i zyskaj
Zamów newsletter, a co tydzień otrzymasz porcję
wyselekcjonowanych wiadomości ze świata
audio-video i muzyki.
Teraz przy zapisaniu się na
newsletter otrzymasz bieżące
e-wydanie magazynu AUDIO
Okładka Audio