Nagrody EISA 2017-2018
Nagrody EISA
2017-2018
 Lucus

THOMAS STRONEN
Lucus

Muzyka improwizowana

Trudno powiązać znaczenie tytułowego "Lucus" (święty las) z nazwą zespołu Stronena "Time Is a Blind Guide" (czas jest ślepym przewodnikiem). Trudno też zdefiniować zawartość tego krążka jako jazz, bo znacznie bliżej jego zawartości do współczesnej kameralistyki.

Co ciekawe, autorem kompozycji jest lider-perkusista, który swojemu instrumentowi przypisał najczęściej służebną rolę względem dominujących skrzypiec i wiolonczeli. Zresztą Thomas Stronen uznaje swoje kompozycje za formy otwarte, do których każdy członek formacji powinien wnieść swoje ego w partiach improwizowanych.

Repertuar płyty "Lucus", w którym spotykamy lekkie odniesienia do norweskiego folkloru, charakteryzuje delikatność i melancholijna aura. Specjalnie nie modyfikuje tego typowo skandynawskiego klimatu muzykowania obecność zdolnej, młodej japońskiej pianistki Ayumi Tanaka. W nagraniu świetnie oddano magiczną akustykę studia w Logano.

Cezary Gumiński
ECM/UNIVERSAL

Inne płyty
tego wykonawcy
  • Wykonanie
  • Nagranie
Zakupy
Inne recenzje
Audio - kwiecień 2018

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

W numerze kwietniowym mamy szczególną kompozycja testów - trzy z nich dotyczą mniej-więcej tego samego, relatywnie przystępnego zakresu cenowego, ok. 3000 zł, i jednocześnie "konkurencyjnych" kategorii sprzętu - słuchawek, głośników bezprzewodowych i klasycznych ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj

Newsletter
zapisz się i zyskaj
Zamów newsletter, a co tydzień otrzymasz porcję
wyselekcjonowanych wiadomości ze świata
audio-video i muzyki.
Teraz przy zapisaniu się na
newsletter otrzymasz bieżące
e-wydanie magazynu AUDIO
Okładka Audio