TERJE RYPDAL & THE CHASERS
Blue
Blue
Wykonanie
Nagranie

Gitarzysta Terje Rypdal był obok Jana Garbarka i Arilda Andersena pionierem norweskiej sceny jazzowej, która stała się jedną z najciekawszych poza Ameryką. W 1968 r. przyłączył się do grupy młodego, free-jazzowego saksofonisty Jana Garbarka i razem stworzyli niezwykle oryginalne brzmienie, które wprawiało w zachwyt przez kilkanaście kolejnych lat.

Takie płyty, jak "Afric Pepperbird" (1970) czy "Terje Rypdal" (1971) są cenione do dziś i w wersji winylowej osiągają wysokie ceny. Swą najlepszą płytę "Odyssey" Terje Rypdal nagrał w 1975 r. Razem z basistą Bjornem Kjellemyrem i perkusistą Audunem Kleivem założył w 1985 r. trio The Chasers.

Wznowienie ich drugiej płyty "Blue" ukazało się właśnie w serii "Touchstones" i warto wzbogacić o nią swoją kolekcję. Rypdal gra tu ekscytujące jazz-rockowe solówki gitarowe, a na instrumentach klawiszowych dodaje ambientowe tło.

Basista gra w stylu Jaco Pastoriusa, choć przecież ten nie był wówczas jeszcze znany. Utwór "Kompet Gar" przypomina nastrojem "Odyssey". Dużo na tej płycie przestrzeni, a dramaturgia wciąga niczym dobry, skandynawski kryminał. Balladowe tematy: "Blue" i "Om Bare" mogłyby być ilustracją romantycznej, filmowej historii. Utwór "Tanga" ma rockową energię i poruszający nogi rytm. Niezwykły album.

Marek Dusza
ECM/Universal

GATUNKI MUZYKI
Live Sound & Installation wrzesień 2019

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta wrzesień 2019

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista wrzesień 2019

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio wrzesień 2019

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio wrzesień 2019

Audio

Polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu