Blue

TERJE RYPDAL & THE CHASERS
Blue

Fusion

  • Wykonanie
  • Nagranie

Gitarzysta Terje Rypdal był obok Jana Garbarka i Arilda Andersena pionierem norweskiej sceny jazzowej, która stała się jedną z najciekawszych poza Ameryką. W 1968 r. przyłączył się do grupy młodego, free-jazzowego saksofonisty Jana Garbarka i razem stworzyli niezwykle oryginalne brzmienie, które wprawiało w zachwyt przez kilkanaście kolejnych lat.

Takie płyty, jak "Afric Pepperbird" (1970) czy "Terje Rypdal" (1971) są cenione do dziś i w wersji winylowej osiągają wysokie ceny. Swą najlepszą płytę "Odyssey" Terje Rypdal nagrał w 1975 r. Razem z basistą Bjornem Kjellemyrem i perkusistą Audunem Kleivem założył w 1985 r. trio The Chasers.

Wznowienie ich drugiej płyty "Blue" ukazało się właśnie w serii "Touchstones" i warto wzbogacić o nią swoją kolekcję. Rypdal gra tu ekscytujące jazz-rockowe solówki gitarowe, a na instrumentach klawiszowych dodaje ambientowe tło.

Basista gra w stylu Jaco Pastoriusa, choć przecież ten nie był wówczas jeszcze znany. Utwór "Kompet Gar" przypomina nastrojem "Odyssey". Dużo na tej płycie przestrzeni, a dramaturgia wciąga niczym dobry, skandynawski kryminał. Balladowe tematy: "Blue" i "Om Bare" mogłyby być ilustracją romantycznej, filmowej historii. Utwór "Tanga" ma rockową energię i poruszający nogi rytm. Niezwykły album.

Marek Dusza
ECM/Universal

Audio - czerwiec 2019

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Gramofony za 2400 zł to już nie plastikowa tandeta z supermarketów, która pozwala dzisiaj dotrzeć "analogowi" pod strzechy. Dobry dźwięk zawsze trochę kosztuje, czy to ze źródła cyfrowego, czy analogowego, czy z kolumn, czy ze słuchawek. Trzy znane marki - Denon, ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj