ARENI AGBABIAN Bloom

Bloom
Wykonanie
Nagranie

Trudno uwierzyć, że właścicielka tego ujmującego i krystalicznie czystego głosu, uważając się za Ormiankę, urodziła się i żyje w Kalifornii. Areni Agbabian opanowała podczas wieloletnich studiów nie tylko grę na fortepianie, ale też osiągnęła perfekcję wokalną w emisji wszelkich melizmatów i mikrotonów, tak charakterystycznych dla muzyki Ormian.

To bardzo stara kultura o ponad dwutysięcznej historii, którą w znacznej mierze udało się temu narodowi zachować, mimo nieustannych zawieruch wojennych. Dzięki działalności kompozytora Verdapeta Komitasa dokonano zarchiwizowania unikalnej tradycji muzycznej Armenii.

"Bloom" to dopiero druga płyta autorska Areni Agbabian, która wcześniej współpracowała z Tigranem Hamasyanem w bardziej jazzowej formule. Niniejszy album powstał przy współpracy ze szwajcarskim perkusjonalistą Nicolasem Stockerem. Znalazło się na nim kilkanaście krótkich, lecz niezwykle nastrojowych, kompozycji Agbabian, Stockera, Manfreda Eichera i Komitasa. Wszystkie wykonania są właściwie minimalistyczne i zostały utrzymane w balladowym nastroju. Artystka jest bardzo wdzięczna Eicherowi, że wybrał do nagrań wyłożone drewnem studio-audytorium w Lugano, gdzie jej głos i instrumenty akustyczne zabrzmiały nadzwyczaj naturalnie.

Cezary Guminski
ECM / Universal

GATUNKI MUZYKI
Live Sound & Installation marzec 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta marzec 2020

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista marzec 2020

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio kwiecień 2020

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio marzec 2020

Audio

Polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu