Bloom

ARENI AGBABIAN
Bloom

Etno

  • Wykonanie
  • Nagranie

Trudno uwierzyć, że właścicielka tego ujmującego i krystalicznie czystego głosu, uważając się za Ormiankę, urodziła się i żyje w Kalifornii. Areni Agbabian opanowała podczas wieloletnich studiów nie tylko grę na fortepianie, ale też osiągnęła perfekcję wokalną w emisji wszelkich melizmatów i mikrotonów, tak charakterystycznych dla muzyki Ormian.

To bardzo stara kultura o ponad dwutysięcznej historii, którą w znacznej mierze udało się temu narodowi zachować, mimo nieustannych zawieruch wojennych. Dzięki działalności kompozytora Verdapeta Komitasa dokonano zarchiwizowania unikalnej tradycji muzycznej Armenii.

"Bloom" to dopiero druga płyta autorska Areni Agbabian, która wcześniej współpracowała z Tigranem Hamasyanem w bardziej jazzowej formule. Niniejszy album powstał przy współpracy ze szwajcarskim perkusjonalistą Nicolasem Stockerem. Znalazło się na nim kilkanaście krótkich, lecz niezwykle nastrojowych, kompozycji Agbabian, Stockera, Manfreda Eichera i Komitasa. Wszystkie wykonania są właściwie minimalistyczne i zostały utrzymane w balladowym nastroju. Artystka jest bardzo wdzięczna Eicherowi, że wybrał do nagrań wyłożone drewnem studio-audytorium w Lugano, gdzie jej głos i instrumenty akustyczne zabrzmiały nadzwyczaj naturalnie.

Cezary Guminski
ECM / Universal

Audio - lipiec - sierpień 2019

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

W tym numerze znajdziecie regularny test porównawczy (pięć wzmacniaczy za ok. 9000 zł), hi-endowe kolumny, gramofon, ale polecam przede wszystkim indywidualne testy pięciu urządzeń nowej generacji - soundbarów, głośników bezprzewodowych, systemów "all-in-one". ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj