Bloom

ARENI AGBABIAN
Bloom

Etno

  • Wykonanie
  • Nagranie

Trudno uwierzyć, że właścicielka tego ujmującego i krystalicznie czystego głosu, uważając się za Ormiankę, urodziła się i żyje w Kalifornii. Areni Agbabian opanowała podczas wieloletnich studiów nie tylko grę na fortepianie, ale też osiągnęła perfekcję wokalną w emisji wszelkich melizmatów i mikrotonów, tak charakterystycznych dla muzyki Ormian.

To bardzo stara kultura o ponad dwutysięcznej historii, którą w znacznej mierze udało się temu narodowi zachować, mimo nieustannych zawieruch wojennych. Dzięki działalności kompozytora Verdapeta Komitasa dokonano zarchiwizowania unikalnej tradycji muzycznej Armenii.

"Bloom" to dopiero druga płyta autorska Areni Agbabian, która wcześniej współpracowała z Tigranem Hamasyanem w bardziej jazzowej formule. Niniejszy album powstał przy współpracy ze szwajcarskim perkusjonalistą Nicolasem Stockerem. Znalazło się na nim kilkanaście krótkich, lecz niezwykle nastrojowych, kompozycji Agbabian, Stockera, Manfreda Eichera i Komitasa. Wszystkie wykonania są właściwie minimalistyczne i zostały utrzymane w balladowym nastroju. Artystka jest bardzo wdzięczna Eicherowi, że wybrał do nagrań wyłożone drewnem studio-audytorium w Lugano, gdzie jej głos i instrumenty akustyczne zabrzmiały nadzwyczaj naturalnie.

Cezary Guminski
ECM / Universal

Audio - wrzesień 2019

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Nagrody EISA zdobywają coraz większe znaczenie, jako że nasze grono poszerza się o ekspertów z całego świata, a nie tylko z Europy. W tym roku przedstawiamy ponad 30 nagród dla urządzeń stereo i wielokanałowych, high-endowych i budżetowych. Kolumny, słuchawki, ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj