GIL SCOTT-HERON

I’m New Here

I’m New Here

Wykonanie

Nagranie

Sporym echem odbił się album "We’re New Again", na którym jazzowy twórca Makaya McCraven na nowo odczytał materiał zawarty na ostatniej płycie nieżyjącego już amerykańskiego poety i wokalisty Gilla Scotta-Herona – "I’m New Here". Równocześnie ukazała się reedycja kultowego albumu, mającego swoją premierę równo dekadę temu.

Jak ważną postacią dla muzyki jest Gil Scott-Heron, świadczy choćby to, że nazywa się go ojcem chrzestnym rapu. Gdyby nie on, pewnie nigdy nie powstałyby tak ważne formacje, jak Run-DMC, Public Enemy czy N.W.A. Jego twórczość była karmą i drogowskazem dla czarnoskórej, radykalnie nastawionej amerykańskiej społeczności.

Inicjatorem powrotu wybitnego artysty był szef wytwórni XL Recordings, Richard Russell. Zorganizował on serię sesji nagraniowych w Nowym Jorku i sam stanął za konsoletą. Poezja Gila Scotta-Herona powstała z perspektywy pobytu w więzieniu, gdzie dwukrotnie trafił za posiadanie narkotyków.

Album "I’m New Here" ma formę artystycznego dziennika, w którym utwory muzyczne są przeplatane narracyjnymi interludiami. Amerykanin powraca tu do korzeni swojej muzyki, do klimatu improwizowanych wieczorów poezji i muzyki z Bronksu i Harlemu, do surowego talking bluesa oraz soulowych hymnów i ballad lat 60.

Grzegorz Dusza
XL/Sonic

GATUNKI MUZYKI
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta wrzesień 2020

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista lipiec - sierpień 2020

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio wrzesień 2020

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio wrzesień 2020

Audio

Polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu