Nagrody EISA 2017-2018
Nagrody EISA
2017-2018
Które z dodatkowych głośników są ważniejsze - centralny czy efektowe?

Które z dodatkowych głośników są ważniejsze - centralny czy efektowe?

Kino domowe, głośniki centralne i efektowe

Jeżeli już zdecydowaliśmy się budować pełny, niewirtualny, ale oparty na fizycznie istniejących głośnikach system 5.1, 6.1 lub 7.1, to w pierwszym rzędzie musimy odpowiedzieć na pytanie: czy system ten będzie również służył do słuchania muzyki w trybie stereofonicznym? 

Odpowiedź na to pytanie jest najczęściej twierdząca, stąd też prymat zostaje przyznany kanałom przednim lewemu i prawemu, które do tego celu będą służyć. To jednak wpływa na sytuację, w jakiej znajduje się kanał centralny. Ściśle współpracuje on z kanałami lewym i prawym w tworzeniu przedniego pola dźwiękowego w systemie wielokanałowym i jego upośledzenie względem tych kanałów czy inny charakter brzmienia może poważnie osłabić końcowy rezultat.

Biorąc pod uwagę czy to wielokanałowe nagrania muzyczne, głównie koncertowe, w których bardzo ważna będzie dźwiękowa spójność przedniego planu, czy filmową ścieżkę dźwiękową, na której dialogi zostały zapisane właśnie w kanale centralnym, kanał ten musi obsługiwać głośnik dobry, odpowiednio mocny i brzmiący podobne, jak głośniki lewy i prawy. Kanały efektowe, mówiąc najogólniej, mają do spełnienia już mniej odpowiedzialną rolę, i głośniki je obsługujące nie muszą swoją jakością nawiązywać do jakości głośników przednich.

Zobacz też:

Pozostałe zagadnienia z tego tematu

Dlaczego głośniki centralne mają najczęściej symetryczną konfigurację przetworników?

Czy głośnik centralny musi być ekranowany?

Gdzie należy umieścić głośniki efektowe?

Leksykon

Felietony

Reportaże i wywiady

 

 

Audio - grudzień 2017

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Kolejna porcja pięciu kolumn głośnikowych w cenie ok. 7000 zł, razem z piątką z poprzedniego numeru, dają dobry przegląd nowości w tej ważnej kategorii, wzbogacony o prezentację ogólnych wątków techniki głośnikowej. Do tego pięć ultranowoczesnych DAC-ów, ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj

Newsletter
zapisz się i zyskaj
Zamów newsletter, a co tydzień otrzymasz porcję
wyselekcjonowanych wiadomości ze świata
audio-video i muzyki.
Teraz przy zapisaniu się na
newsletter otrzymasz bieżące
e-wydanie magazynu AUDIO
Okładka Audio