Dlaczego głośniki centralne mają najczęściej symetryczną konfigurację przetworników?

Dlaczego głośniki centralne mają najczęściej symetryczną konfigurację przetworników?

Kino domowe, głośniki centralne i efektowe

Z powodów estetycznych i funkcjonalnych, a nie akustycznych. Klienci oczekują na konstrukcje wygodne do ustawienia na półce, pod telewizorem, a więc poziomo, co wyklucza zastosowanie optymalnych pod względem akustycznym pionowych konfiguracji przetworników w zespole. 

Najczęściej spotykany układ symetryczny dwudrożny, czyli z wysokotonowym pośrodku i nisko-średniotonowymi po bokach, w ułożeniu poziomym wykazuje się słabą charakterystyką kierunkową w płaszczyźnie poziomej (słuchacze siedzący po bokach słyszą brzmienie z wycofanym przełomem średnich i wysokich tonów).

Problem ten przełamują trójdrożne zespoły centralne, w których pomiędzy parą niskotonowych znajduje się tandem średnio-wysokotonowy, zorientowany pionowo, a więc korzystniej dla dobrego rozpraszania w poziomie.

Zobacz także
Audio - lipiec - sierpień 2019

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

W tym numerze znajdziecie regularny test porównawczy (pięć wzmacniaczy za ok. 9000 zł), hi-endowe kolumny, gramofon, ale polecam przede wszystkim indywidualne testy pięciu urządzeń nowej generacji - soundbarów, głośników bezprzewodowych, systemów "all-in-one". ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj