Efektywność - kolumny

  W typowych warunkach, przy średniej wielkości pokoju, przy wykorzystaniu wzmacniacza o mocy od około 30W w górę, typowe wartości efektywności rzędu 88-90dB są zadowalające. Wymogi te spełnia większość modeli dostępnych na rynku. Dla wzmacniaczy o niskiej mocy, rzędu kilkunastu W i mniej, potrzebne są kolumny o efektywności na poziomie dziewięćdziesięciu kilku dB.

  W przypadku kolumn o efektywnościach niskich należy dokładniej rozważyć jakie są możliwości wzmacniacza, im niższa efektywność tym więcej mocy będzie potrzeba do uzyskania określonej głośności. Kolumny o efektywności zbliżonej do 80dB wymagają już stosowania okazałych wzmacniaczy.

  Sposób pomiaru efektywności nie zawsze jest taki sam i nie zawsze można bezpośrednio porównać dane dla różnych kolumn. W specyfikacji efektywności spotykamy trzy różne jednostki: dB/1W/1m, dB/2,83V/1m lub tylko dB.

  Samo oznaczenie dB w ogóle nie powinno być stosowane ponieważ jest to określenie niejednoznaczne. Specyfikacja efektywności nie ma bowiem sensu bez określenia sygnału pomiarowego. Najlepiej założyć, że samo dB jest równoważne z określeniem dB/2,83V/1m. Uchroni to nas przed nazbyt optymistycznym oszacowaniem rzeczywistej efektywności kolumn. Jeśli stosowana jest jednostka dB/1W/1m to oznacza iż w przypadku kolumn 8-omowych do zestawu podaje się napięcie 2,83V a do kolumn 4-omowych 2V, co w rezultacie powinno dać podobne wielkości dostarczanej mocy.

  Oznacza to również, że efektywność kolumn 8-omowych i kolumn 4-omowych można porównywać bezpośrednio. Jednostka dB/2,83V/1m ma tę zaletę, że w sposób precyzyjny i jednolity określa jednolite warunki pomiaru. Jest tu jednak mały szkopuł. Jeśli przy zachowaniu stałego napięcia wejściowego mierzyć będziemy efektywność kolumn o różnych wartościach impedancji, to te kolumny, których impedancja jest mniejsza pobiorą więcej prądu i więcej mocy.

  Należy wziąć poprawkę uwzględniającą to zjawisko. Kolumna 8-omowa o efektywności 90 dB/2,83V/1m jest równoważna kolumnie 4-omowej o efektywności 93 dB/2,83V/1m, a to dlatego, że dwukrotne zmniejszenie impedancji przy tym samym napięciu dwa razy zwiększa pobór prądu i dwa razy rośnie też pobierana moc (a dwukrotna zmiana wielkości mocy jest równoważna 3dB).

  Audio
  E-WYDANIE AUDIO
  W PREZENCIE!
  Zapisz się na subskrypcję naszego newslettera, a otrzymasz gratis e-wydanie
  NEWSLETTER ZAPISZ SIĘ
  Close icon
  Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

  Live Sound & Installation

  Magazyn techniki estradowej

  Gitarzysta październik 2021

  Gitarzysta

  Magazyn fanów gitary

  Perkusista styczeń 2021

  Perkusista

  Magazyn fanów perkusji

  Estrada i Studio czerwiec 2021

  Estrada i Studio

  Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

  Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

  Estrada i Studio Plus

  Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

  Audio październik 2021

  Audio

  Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

  Domowe Studio - Przewodnik 2016

  Domowe Studio - Przewodnik

  Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu