Kondycjoner GigaWatt Powerprime

18 kwietnia 2019 Sprzęt

Gigawatt Powerprime to pierwszy model z nowej rodziny kondycjonerów GigaWatt. Bazuje na rozwiązaniach, które będziemy spotykać w kolejnych produktach firmy.

Wszystkie elementy urządzenia zamontowane są w nowym, sztywnym, stalowo-aluminiowym chassis o modułowej budowie, które pozwala na montaż gniazd w różnych standardach. Obudowa spoczywa na antywibracyjnych nóżkach, które izolują kondycjoner od niepożądanych wibracji pochodzących z podłoża.

Panel frontowy kondycjonera GigaWatt Powerprime został wykonany z grubego płata aluminium lotniczego, którego powierzchnia jest anodowana w dwóch wariantach kolorystycznych – czarnym lub srebrnym. 

Kondycjoner został wyposażony w układ sygnalizujący nieprawidłowe podłączenie urządzenia do sieci elektrycznej.

Na pokładzie jest sześć wysokiej jakości gniazd sieciowych GigaWatt G-040, których mosiężne styki zostały fabrycznie poddane procesowi srebrzenia technicznego bez udziału metali pośrednich, takich jak warstwa miedzi czy niklu, które mogłyby wprowadzać niekorzystną rezystancję szeregową i spadek napięcia. Powiększona powierzchnia styków oraz gruba warstwa srebra gwarantują pewny kontakt z bolcami wtyków. Gniazda zostały dodatkowo poddane modyfikacji kriogenicznej oraz procesowi demagnetyzowania.

GigaWatt Powerprime - rozwiązania techniczne

GigaWatt Powerprime bazuje na nowej architekturze gałęzi filtrującej typu RLC. Ochronę przeciwprzepięciową zapewnia tu zintegrowany z filtrem blok ochronny, w którym znajdują się iskierniki plazmowe oraz nowej generacji warystory UltraMOV. Elementy te współdziałając z prawidłowo wykonaną, współczesną instalacją elektryczną gwarantują kompleksową ochronę przed przepięciami i przetężeniami.

Tłumienie zakłóceń zapewnia układ filtrujący, który zbudowano m.in w oparciu o kondensatory przeciwzakłóceniowe klasy Premium oraz rdzenie filtrujące typu IP (Iron Powder). Układ filtra jest uruchamiany poprzez wewnętrzny przekaźnik typu High In-rush ze srebrnymi stykami o dużej powierzchni i zdolności przełączeniowej 4000VA.

Wszystkie elementy elektroniczne filtra są montowane srebrnym lutowiem na płytkach drukowanych (PCB) z bardzo szerokimi ścieżkami przewodzącymi z miedzi (całkowita grubość warstw przewodzących to aż 70 mikrometrów). Krótkie połączenia i bardzo duży przekrój poprzeczny ścieżek redukują rezystancję przejścia oraz znacznie podwyższają obciążalność prądową całego filtra.

Kondycjoner GigaWatt Powerprime - tylna ścianka

W urządzeniu zastosowano układ buforujący z baterią kompensacyjną GigaWatt Audio Grade, który zwiększa wydajność prądową przy obciążeniach nieliniowych, jakie stanowią np. wzmacniacze mocy oraz niweluje różnice między mocą na wejściu i wyjściu kondycjonera. Pozwala to na niemal nieograniczone możliwości impulsowe.

Okablowanie wewnętrzne jest poprowadzone firmowymi przewodami GigaWatt Powerlink z miedzi OHFC o przekroju 4 QMM. Układ połączeń w topologii gwiazdy doprowadza prąd do gniazd wyjściowych poprzez system dystrybucji prądu oparty na masywnych szynach rozdzielczych trzeciej generacji, wykonanych z polerowanych sztab z wysoko-przewodzącej miedzi (OHFC 10100 o czystości 99,995%). Duży przekrój poprzeczny każdej z szyn (30QMM), wysoka przewodność okablowania oraz topologia połączeń w gwiazdę gwarantuje równomierny i stabilny rozkład mocy na każdym gnieździe wyjściowym – niezależnie od obciążenia pozostałych wyjść kondycjonera.

GigaWatt Powerprime - wyposażenie opcjonalne

DC Offset Blocker – kondycjoner może być wyposażony w układ eliminujący niepożądaną składową stałą sieci elektrycznej. Składowa stała objawia się niesymetrycznością sinusoidy napięcia przemiennego (niesinusoidalność) i ma negatywny wpływ na pracę wszelkich urządzeń wykorzystujących transformatory. Powodując podmagnesowanie ich rdzeni, prowadzi do zwiększonej głośności pracy transformatorów (buczenie), zmniejszenia sprawności zasilaczy, a w konsekwencji do pogorszenia brzmienia. DC Blocker pozwala na skuteczne wyeliminowanie tego zjawiska, nie powodując przy tym żadnej kompresji czy jakiegokolwiek innego negatywnego wpływu na dźwięk.

Nóżki Rolling-Ball Isolation System - GigaWatt Powerprime można wyposażyć w nowy typ nóżek, ze wspomnianym mechanizmem. Jest to system antywibracyjny składający się z dwóch części (zewnętrznej i wewnętrznej) wykonanych z litego aluminium, pomiędzy którymi znajdują się dwie bieżnie z kulkami. Zadaniem układu jest zminimalizowanie ilości punktów styku nóżki, a potem obudowy kondycjonera z podłożem, co w konsekwencji przekłada się na znaczną redukcję drgań mechanicznych, które negatywnie wpływają na elementy wewnętrzne kondycjonera degradując jego brzmienie. Dodatkowym elementem izolacyjnym, na którym spoczywa cała konstrukcja, jest firmowy elastomer o grubości 5 mm.

GigaWatt Powerprime standardowo jest wyposażony w przewód zasilający LC-1 EVO o długości 1.5 m. W celu wykorzystania maksymalnego potencjału kondycjonera zalecane jest jednak zastosowanie kabla sieciowego LC-2 EVO lub LC-3 EVO.

Dane techniczne:

- Dostępne gniazda wyjściowe: EU (Schuko), US (Nema 5-20R), AU (AS/NZS 3112)
- Napięcie zasilania: 220-240 VAC 50/60 Hz lub 110-120 VAC 50/60 Hz
- Maksymalne obciążenie: 3 680 W
- Prąd maksymalny (ciągły): 16 A
- Pochłaniany udar prądowy: 22 000 A
- Wymiary (szer. x głęb. x wys.) : 440 x 310 x 95 mm
- Waga brutto: 9,50 kg

Źródło: GigaWatt

Audio
E-WYDANIE AUDIO
W PREZENCIE!
Zapisz się na subskrypcję naszego newslettera, a otrzymasz gratis e-wydanie
NEWSLETTER ZAPISZ SIĘ
Close icon
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta grudzień 2021

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista luty 2021

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio styczeń 2022

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu