Dwa modele kolumn Bowers & Wilkins zyskują status Signature

02 lipca 2020 Sprzęt

Premiery modeli Signature są rzadkimi wydarzeniami w 54-letniej historii firmy Bowers & Wilkins. Ale kiedy ten producent nadaje swoim kolumnom głośnikowym status Signature, można być pewnym, że rezultaty są wyjątkowe. Otóż zyskały go właśnie dwa modele z serii 700 - podstawkowy 705 i wolnostojący 702.

W serii 700 z 2017 r. zaimplementowano technologie po raz pierwszy zastosowane w high-endowej serii 800 Diamond. Są to moduł wysokotonowy Tweeter-on-Top, przetworniki z membraną Continuum oraz głośniki niskotonowe z profilem Aerofoil.

Nowe Bowers & Wilkins 705 Signature i 702 Signature, podobnie jak poprzednie wersje Signature, zostały udoskonalonone i wykończone. Konstruktorzy ulepszyli przede wszystkim konstrukcję zwrotnicy. Specjalnie opracowany dla serii 700 przetwornik wysokotonowy Carbon Dome także został zachowany.

Czytaj również testy kolumn głośnikowych Bowers & Wilkins

Bowers&Wilkins 702 Signature
Bowers&Wilkins 702 Signature

Obydwa modele wykorzystują teraz specjalnie zastosowane i udoskonalone kondensatory obejściowe (bypass) dostarczane przez firmę Mundorf, większy radiator, a także, w przypadku modelu 702, ulepszony kondensator LF w niskotonowej sekcji zwrotnicy. W połączeniu z zaletami, jakie kolumny zyskują dzięki konfiguracji Tweeter-on-Top, wprowadzone udoskonalenia poprawiają rozdzielczość, otwartość i przestrzenność brzmienia.

Kolumny Bowers & Wilkins 705 Signature i 702 Signature otrzymały nowy, błyszczący fornir hebanowy Datuk z charakterystycznym, pięknym usłojeniem. Każda para głośników jest przy tym unikatowa, ponieważ nie ma dwóch egzemplarzy o takim samym usłojeniu lub wzorze.

Na kolumny nałożono 9 warstw wykończenia – wliczając podkład, warstwę bazową i lakier – co nadało całości głęboki, lustrzany wygląd. Głośniki Signature mają ponadto jasne metalowe pierścienie wokół przetworników średnio/niskotonowych i średniotonowych oraz jasne, srebrne maskownice głośników wysokotonowych. Dodatkowo na tylnych panelach kolumn znajdują się tabliczki identyfikacyjne.

Bowers&Wilkins 705 Signature
Bowers&Wilkins 705 Signature
Bowers&Wilkins 702 i 705 Signature
Bowers&Wilkins 702 i 705 Signature

Technologia

• Przetwornik wysokotonowy Carbon Dome

Obydwa modele z serii 700 Signature wykorzystują technologię wysokotonową Bowers & Wilkins Carbon Dome. Kopułka Carbon Dome składa się z dwóch sekcji:

1. Przednia część to aluminiowa kopułka o grubości 30 mikronów, która została usztywniona karbonową powłoką PVD (Physical Vapour Deposition).
2. Drugą sekcję stanowi karbonowy pierścień o grubości 300 mikronów, który został wyprofilowany tak, aby pasował do kształtu głównej kopułki.

Cała konstrukcja charakteryzuje się dużą sztywnością i odpornością na zniekształcenia przy zachowaniu najniższej możliwej masy i z częstotliwością pierwszego break-upu sięgającą 47 kHz.

• Membrana Continuum

Membrana Continuum przetworników średniotonowych zadebiutowała w serii 800 Diamond. Konstrukcja tej membrany opiera się na koncepcji zoptymalizowanej i kontrolowanej elastyczności. Pomaga to chronić membranę przed nagłym przejściem z pracy tłokowej do trybu break-upu, który znacząco zakłóca otwartość i neutralność konwencjonalnego głośnika. Continuum jest tkanym kompozytem, który skutecznie kontroluje break-up, pozwalając uzyskać bardziej przejrzyste i szczegółowe brzmienie średnich tonów.

• Zawieszenie głośnika średniotonowego

Model 702 Signature jest wyposażony w przetwornik średniotonowy FST wykorzystujący bardzo sztywny, zoptymalizowany przy użyciu analizy elementów skończonych aluminiowy kosz, dodatkowo wzmocniony dodaniem dostrojonym tłumikiem masy na przedniej ścianie zawieszenia. Rozwiązanie to tłumi pozostały rezonans, co przekłada się na czystsze brzmienie zakresu średniotonowego.

• Odizolowanie głośnika średniotonowego

System odizolowujący głośnik średniotonowy od obudowy upraszcza konstrukcję stosowaną w serii 800 Diamond, aby uzyskać znaczącą poprawę przestrzenności średnich tonów w całym zakresie.

• Membrana niskotonowa o profilu Aerofoil

W 702 Signature projektanci zastosowali nową implementację membrany Aerofoil, wykorzystującą kompozytową strukturę wewnętrznych i zewnętrznych powłok wypełnionych tworzywem EPS. Efektem jest znacząca poprawa brzmienia basu.

Bowers & Wilkins 702 Signature

Wolnostojąca, trójdrożna konstrukcja wentylowana Tweeter-on-Top
3 × 165 mm niskotonowy o profilu Aerofoil
1 × 150 mm średniotonowy Continuum FST, odsprzęgany
1 × 25 mm głośnik wysokotonowy Carbon Dome w litej obudowie Tweeter-on-Top

Dostępność: czerwiec 2020 w cenie 11 499 zł/sztuka

Bowers & Wilkins 705 Signature

Podstawkowa, dwudrożna konstrukcja wentylowana Tweeter-on-Top
1 × 165 mm średnio/niskotonowy Continuum
1 × 25 mm głośnik wysokotonowy Carbon Dome w litej obudowie Tweeter-on-Top

Dostępność: czerwiec 2020 w cenie 6699 zł/sztuka

Źródło: Audio Klan

Może Cię zainteresować
BOWERS & WILKINS testy
Audio
E-WYDANIE AUDIO
W PREZENCIE!
Zapisz się na subskrypcję naszego newslettera, a otrzymasz gratis e-wydanie
NEWSLETTER ZAPISZ SIĘ
Close icon
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta wrzesień 2021

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista styczeń 2021

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio wrzesień 2021

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu