Nordost wprowadza nową referencyjną serię kabli - Odin Gold. Wyglądają i kosztują bosko

20 sierpnia 2021 Sprzęt

Jako pierwsi zobaczą je uczestnicy wystawy Hong Kong High End Audio Visual Show. A będzie na co popatrzeć, ponieważ nowe produkty należące do najwyższej serii Supreme Reference, Odin Gold, pobiły cenowy rekord.

Dotychczas za najdroższe uchodziły przewody Nordost z serii Odin 2, jednak firma podniosła poprzeczkę. Teraz to Odin Gold znalazł się na szczycie oferty marki jako jej nowa flagowa linia. Rozwiejmy więc od razu wątpliwości. Ceny kończą się na 54 999,99 USD za odcinek 1,5 m. Pora dowiedzieć się, co więc wyróżnia nowe przewody. 

Kable zasilające Nordost Odin Gold Power Cords

Odin Gold mają być udoskonaleniem poprzedników i to w każdym aspekcie. Na początek przyjrzyjmy się modelowi Nordost Gold Power Cords.

Pierwszy z Odinów został skonstruowany z siedmiu złoconych przewodów 14 AWG o ścisłej tolerancji i czystości z 99,999999% miedzi beztlenowej. W jego produkcji Nordost skorzystał z opatentowanych przez siebie technik, którymi są:

• technika Dual Mono-Filament, która tworzy wirtualny dielektryk powietrzny między wytłaczaną izolacją FEP i każdym przewodnikiem z osobna;
• technika pozłacania TSC zastosowana zarówno w ekranie, jak i w specjalnie do jego celowo zbudowanych, w 100% ekranowanych wtykach HOLO:PLUG.

Kable zasilające Nordost Odin Gold Power Cords

Kable zasilające Odin Gold są dostępne z pozłacanymi wtykami HOLO:PLUG, USA (Nema), UE (Schuko), AUS lub GB oraz z HOLO:PLUG® IEC-C15 lub IEC-C19.

Cena: 34 999,99 USD za długość 1,25 metra; dodatkowa długość 1,25 metra to koszt 9500 USD.

Interkonekty analogowe Nordost Odin Gold

Interkonekty analogowe Odin Gold składają się z dziesięciu pozłacanych przewodników z miedzi OFC 99,999999%, 23 AWG, z opatentowaną przez Nordosta techniką Dual Mono-Filament oraz opracowaną przez Nordosta techniką złoconego ekranowania TSC i złoconymi wtykami HOLO:PLUG w wersji RCA, jak i XLR.

Warto zauważyć, że wtyki RCA HOLO:PLUG® o niskiej masie oferują wyjątkowy projekt z podwójnym pierścieniem, który tworzy „asymetrycznie zbalansowany" kabel. Złocone styki obecne są również we wtykach XLR, redukując wibracje i prądy wirowe.

Cena: 34 999,99 USD za 0,6 metrową parę; każde dodatkowe 0,5 m to wydatek 5000 USD.

Interkonekty analogowe Nordost Odin Gold

Interkonekt Odin Gold Tonearm Cable+

W interkonekcie Odin Gold Tonearm Cable+ przyjrzano się na nowo każdemu elementowi konstrukcji tego typu łącza, od projektu, przez materiały i techniki do konstrukcji – ulepszono nawet kabel masy.

W jego konstrukcji warto zwrócić uwagę na cztery złocone przewody solid-core ze złoconej miedzi OFC 23 AWG 99,999999% z opatentowanym opracowaniem Dual Mono-Filament. Przewodniki są indywidualnie ekranowane przy pomocy unikatowej dla Nordosta techniki złoconego ekranu TSC, dającego 100% pokrycie i ochronę przed zewnętrznymi zakłóceniami (takimi jak RFI i EFI).

Odin Gold Tonearm Cable+ wykorzystuje układ masy z dwoma końcówkami. Po pierwsze, we flagowym kablu Nordosta izolowana masa prowadzona jest przez cały kabel – podłączana jest ona do obudowy przedwzmacniacza, dając pewne, niskoszumne połączenie między dwoma komponentami. Drugie łącze gwarantuje, że złoty kabel jest ma być w stanie spełnić wymagania każdego dowolnego systemu audio.

Interkonekt Odin Gold Tonearm Cable+

Każdy interkonekt gramofonowy Odin Gold Tonearm Cable+ będzie wyposażony w dwa odpinane, złocone przewody masy z techniką Dual Mono-Filament i złoconym ekranowaniem TSC. W razie potrzeby przewody masy można połączyć z ekranem kabla całkowicie eliminując szumy, które mogłyby przedostać się do sygnału.

Odin Gold Tonearm Cable+ jest zakończony złoconym wtykami HOLO:PLUG® o niskiej masie, w tym 90º DIN, RCA i XLR.

Cena: odcinek 1,25 m kosztuje 21 999,99 USD; za każdy dodatkowy metr zapłacimy 6000 USD.

Kabel głośnikowy Nordost Odin Gold Loudspeaker Cable

Kabel głośnikowy Odin Gold Loudspeaker Cable bazuje na 28 złoconych przewodach solid-core z 99,999999% miedzi OFC, 20 AWG. Każdy przewodnik korzysta z techniki Dual Mono-Filament i jest umieszczony w wytłaczanym dielektryku FEP o wysokiej czystości.

W odróżnieniu od poprzednich kabli głośnikowych Nordosta, w serii Odin Gold zastosowano innowacyjny, wielopoziomowy proces podłączania wtyków, który w kilku krokach ułatwia przejście między kablem i końcówkami. W procesie tym zminimalizowano punkty połączeń, używając kabli 14 AWG 99,999999% OFC na każdym końcu.

Kabel głośnikowy Nordost Odin Gold Loudspeaker Cables

Poprzez zmniejszenie liczby przewodników bez zmniejszania impedancji Nordost wyeliminował efekt "zatykania się" przesyłu, a jednocześnie przygotował precyzyjne i dokładnie wyliczone punkty połączenia, zmniejszając też impedancję przejścia. Jak mówi producent, umożliwia to "perfekcyjne przejście elektryczne i mechaniczne pomiędzy przewodnikiem i wtykiem".

Odin Gold Loudspeaker Cables może być zakończony złoconymi wtykami widełkowymi HOLO:PLUG® lub bananami Z-plug.

Cena: 54 999,99 USD za odcinek 1,5 m; każde dodatkowe pół metra kosztuje 8000 USD.

Zwory głośnikowe Odin Gold Bi-Wire Jumpers

Zwory głośnikowe Nordost Odin Gold Bi-Wire Jumpers bazują na konstrukcji kabli głośnikowych Odin Gold Loudspeaker Cable, dzięki czemu mają być ich idealnym dopełnieniem w kolumnach z zaciskami bi-wire.

Cena: 13 999,99 USD za zestaw 0,33 m.

Źródło:

Może Cię zainteresować
NORDOST testy
Audio
E-WYDANIE AUDIO
W PREZENCIE!
Zapisz się na subskrypcję naszego newslettera, a otrzymasz gratis e-wydanie
NEWSLETTER ZAPISZ SIĘ
Close icon
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta wrzesień 2021

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista styczeń 2021

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio październik 2021

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu