Matrix Audio M Series – flagowy system audio

20 czerwca 2024 Sprzęt

Matrix Audio wprowadził do sprzedaży trzy nowe i flagowe zarazem urządzenia. Są nimi: streamer MS-1, przedwzmacniacz MP-1 oraz końcówka mocy MA-1. Pozwalają one na zbudowanie kompletnego systemu audio, do którego wystarczy jedynie dobrać głośniki.

Streamer audio z przedwzmacniaczem Matrix Audio MS-1

Zaawansowany DAC dual-mono

Matrix Audio MS-1 jest pierwszym streamerem audio tej firmy z przetwornikiem cyfrowo-analogowym opartym na układach AKM, a konkretnie AK4191 i AK4499. Innymi słowy, zastosowano tutaj najbardziej zaawansowane rozwiązanie marki Asahi Kasei Microdevices, w którym rozdzielono przetwornik cyfrowo-analogowy na dwa elementy.

Pierwszy z nich, czyli AK4191 to interfejs wejściowy, filtr cyfrowy oraz modulator, natomiast drugi – AK4499 – to właściwy przetwornik cyfrowo-analogowy. Taka konfiguracja pozwala na jeszcze lepszą separację części cyfrowej od analogowej i przekłada się nie tylko na obiektywne parametry, ale – co najważniejsze - ma bezpośrednie przełożenie na brzmienie.

W Matrix Audio MS-1 konfiguracja przetwornika to pełne dual-mono, bo każdy kanał znajduje się na osobnej płytce, a każda z tych płytek z boku urządzenia tak, aby były one jak najbardziej oddalone od siebie.

 Streamer audio z przedwzmacniaczem Matrix Audio MS-1

Przedwzmacniacz analogowy z wejściami i regulacją głośności

Streamer może stać się centrum domowego systemu audio, ponieważ jest wyposażony w analogową, bazującą na drabince rezystorowej, regulację głośności. Może też funkcjonować jako przedwzmacniacz – oferując nam jedno wejście XLR, jedno RCA oraz dedykowane wejście dla gramofonu. To ostatnie wejście wspiera zarówno wkładki MM, jak i także MC.

Jednocześnie MS-1 oferuje zdublowane wyjścia XLR – jedno o zmiennym poziomie i dodatkowe o stałym, co znacząco zwiększa jego kompatybilność w zakresie możliwości konfiguracji systemu.

 Streamer audio z przedwzmacniaczem Matrix Audio MS-1

Resampling oraz dopracowane oprogramowanie MA Remote

Matrix Audio MS-1 umożliwia upsampling sygnałów PCM oraz resampling sygnału do DSD, co znacząco może poprawić jakość brzmienia na niektórych realizacjach. Możemy nawet wybrać wielokrotność sygnału PCM lub DSD, do jakich audio ma być konwertowane.

Dodatkowo MS-1 działa z udoskonalaną od lat aplikacją MA Remote, a także wspiera strumieniowanie przez TIDAL Connect, Spotify Connect, AirPlay 2, DLNA.

 Streamer audio z przedwzmacniaczem Matrix Audio MS-1

Zbalansowany przedwzmacniacz analogowy Matrix Audio MP-1

Tor audio

Matrix Audio MP-1 posiada w pełni różnicowy stopień wejściowy bazujący na specjalnie dobranych tranzystorach. Zapewnia to nie tylko niski poziom szumów, lecz także bardzo dobrą liniowość. A to z kolei przekłada się na brzmienie.

Układ wzmacniający w MP-1 składa się z czterech niezależnych w pełni zbalansowanych sekcji wzmacniających. Każdy z kanałów ma dwie takie sekcje, które wzmacniają sygnały w nominalnej oraz odwróconej fazie.

Sygnały z wejść RCA są konwertowane na postać zbalansowaną i w takiej postaci wzmacniane. Dzięki temu uzyskano wszystkie zalety konfiguracji zbalansowanej, która oferuje bardzo niski poziom szumów i zniekształceń.

Dodatkowo w torze sygnału nie ma żadnych pogarszających brzmienie kondensatorów. Inaczej rzecz ujmując, przedwzmacniacz ten jest sprzężony stałoprądowo, co także pozytywnie przekłada się na jego transparentność.

Konstrukcja dual-mono

Matrix Audio MP-1 to konstrukcja dual-mono również pod względem fizycznym – oba kanały umieszczono w osobnych częściach obudowy dla zapewnienia pełnej separacji elektromagnetycznej między nimi. Co więcej, urządzenie to posiada zdublowane wyjścia XLR, dzięki czemu możemy podłączyć do niego aż 4 monofoniczne końcówki mocy.

Końcówka mocy Matrix Audio MA-1

Pierwszy wzmacniacz Matrix Audio pracujący w klasie AB

Zamiast sięgnąć po gotowe moduły pracujące w klasie D Martix Audio zaprojektował tu własny układ wzmacniający. Bazuje on na 5 parach tranzystorów ONSEMI na kanał, które pracują w klasie AB. Taka konfiguracja potrafi dostarczyć moc 250W na kanał przy obciążeniu 8 omów oraz 450W na kanał przy czterech.

Jednocześnie cały układ wzmacniacza został zoptymalizowany tak, aby nie tylko zapewnić niski współczynnik tłumienia, a co za tym idzie świetną kontrolę kolumn – ale także odpowiednią barwę, szlachetność i transparentność brzmienia.

Końcówka mocy Matrix Audio MA-1

Zasilanie dla każdego kanału

W zasilaniu dla każdego kanału pracuje 14 połączonych równolegle kondensatorów renomowanej marki Nichicon o pojemności 6800 µF każdy, co daje sumaryczną pojemność osiągającą 190,000µF. A jednocześnie poprzez równoległe połączenie zapewnia o wiele niższą rezystancję szeregową sekcji filtrującej zasilacza, a co za tym idzie o wiele lepszą jego odpowiedź na zapotrzebowanie w trakcie impulsów w muzyce.

Końcówka mocy Matrix Audio MA-1

Końcówka mocy Matrix Audio MA-1

***

Nowe urządzenia Matrix Audio będą dostępne w sieci sklepów HiFiPRO i MP3Store.

Źródło: MIP

Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta maj 2024

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista styczeń 2022

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio czerwiec 2024

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu