Świetliki w styczniu w warszawskiej Stodole

30 sierpnia 2023 Koncerty

W niedzielę 14 stycznia 2024 w warszawskim Klubie Stodoła wystąpią Świetliki. Podczas koncertu usłyszymy materiał z nagrodzonego Fryderykiem albumu "Wake me up before you fuck me".

Świetliki to zespół (kiedyś) młodzieżowy, założony w Krakowie przez Marcina Świetlickiego i członków zespołu Trupa Wertura Utrata w 1992 roku. Celem było stworzenie atrakcyjnej artystycznie formy prezentacji wierszy Marcina, których mroczne piękno i żarliwość wykraczały znacznie poza tradycyjnie uznany sposób komunikowania się poety z odbiorcą.

Stworzenie "nowej", piosenkowej formy, gdzie muzyka nie jest bezpłciowym, mdłym podkładem do beznamiętnej recytacji, ale oddaje lub kontrapunktuje sensy i napięcia wierszy, było artystycznym celem powstającego zespołu.

Przyszłość pokazała, że muzyka o najogólniej rzecz ujmując tzw. alternatywnym czy post-rockowym genre, miła sercu członków zespołu, idealnie współbrzmi z wierszami Świetlickiego.

Zespół wydał do tej pory sześć płyt długogrających: "Ogród koncentracyjny" ( 1995), "Cacy cacy Fleischmaschine" (1996), "Perły przed wieprze" (1999), "Złe misie" (2001), "Las putas melancolicas" (2005) oraz "Sromota" (2013).

Debiutancki album stał się dla wielu słuchaczy tzw. dziełem kultowym. W istocie zawiera on wiele piosenek, które stały się już evergreenami (np. Olifant, Nieprzysiadalność, Pogo, Opluty, Przed Wyborami, Świerszcze). W 2020 ukazał się nagrodzony Fryderykiem krążek "Wake me up before you fuck me". I zapewne nie jest to ostatnie słowo Świetlików.

Źródło: Stodoła

Koncerty
14
Świetliki - Warszawa
Styczeń /
 Warszawa

Gdzie: klub Stodoła, ul. Batorego 10

Godz.: 19:00 

Bilety: w cenie od 89 zł do kupienia na www.ticketclub.pl

Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta luty 2024

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista styczeń 2022

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio styczeń 2024

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu