ANGELIQUE KIDJO

Djin Djin

Djin Djin

Wykonanie

Nagranie

Urocza reprezentantka Beninu (w Afryce Zachodniej) doczekała się super produkcji. Zaprosiła wielu znaczących artystów, którzy wzbogacili poszczególne utwory.

Wśród zaproszonych wokalistów znaleźli się: rozmarzona Alicia Keyes, przebojowa Joss Stone, uczuciowa Carmen Consoli, rasowy Peter Gabriel, patetyczny Josh Groban, wyluzowany Ziggy Marley i bezpośredni duet Amadou et Mariam. Piękne solówki spreparowali Branford Marsalis na saksofonie i Carlos Santana na gitarze.

Piosenki, których współautorem jest najczęściej Kidjo stanowią atrakcyjne połączenie folkloru Afryki Zachodniej z rockiem, popem, reggae, a nawet klasyką. Dopóki pierwiastek afrykański dominuje, co dotyczy większości materiału na kompakcie, utwory posiadają wspólny mianownik.

Całkiem ciekawy utwór "Pearls", zaśpiewany przez duet Angelique Kidjo i Josh Groban, nie najlepiej plasuje się natomiastw kontekście pozostałych. Podobnie, użycie gitary hawajskiej w utworze "Emma" doprowadziło do przesłodzenia. Ciekawe jak zareagowałby Maurice Ravel na wdzięczną i utrzymaną w dobrym guście interpretację klasycznego "Bolera".

Nie po raz pierwszy Angelique Kidjo demonstruje zainteresowanie najróżniejszymi gatunkami muzycznymi, które potrafi z dobrym skutkiem połączyć z rodzimą tradycją, a niestety tak wielu artystów z Afryki za namową fałszywych doradców wpada w objęcia kiczu.

Natura obdarzyła Kidjo, podobnie jak Miriam Makebę, donośnym i wyrazistym głosem, co ułatwia jej dotarcie do szerokiej rzeszy fanów, oby jak najszerszej. Kompakt cieszy się olbrzymi ą popularnością, kandydat do nagród.

Cezary Gumiński
EMI

GATUNKI MUZYKI
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta wrzesień 2020

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista lipiec - sierpień 2020

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio wrzesień 2020

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio wrzesień 2020

Audio

Polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu