40 lat

POD BUDĄ
40 lat

Piosenka poetycka

  • Wykonanie
  • Nagranie

Z okazji jubileuszu 40-lecia grupy Pod Budą wokalistka Anna Treter, gitarzysta, autor słów i muzyki Andrzej Sikorowski, basista Andrzej Żurek oraz gitarzysta Marek Tomczyk wybrali czterdzieści najważniejszych dla nich utworów.

Co ważne, skład grupy pozostaje niezmienny o 25 lat, a Treter, Sikorowski i Żurek są w niej od początku, kiedy z Kabaretu Pod Budą Akademii Rolniczej w Krakowie wyłonił się zespół poezji śpiewanej dostarczający wzruszeń już trzeciemu pokoleniu.

Pamiętam ich koncerty na Festiwalu Piosenki Studenckiej i przyjmowane owacjami melodyjne piosenki o filozoficznych, poruszających tekstach. Pod Budą miała wiele przebojów, które trafiały na osobiste listy wrażliwych słuchaczy wędrujących po turystycznych szlakach, jak i słuchających zespołu w klubach, filharmoniach i domowym zaciszu.

Tytuły tych piosenek można wymieniać jednym tchem. Album "40 lat" otwiera "Ballada o walizce", której nie warto zabierać do nieba, bo tam wszystko jest, czego potrzeba. Do dziś wzrusza "Bardzo smutna piosenka retro" o zranionych ciężko sercach, wypłakanych oczach, nieprzespanych nocach i szlochającej fontannie. Rozkołysana "Ballada o Ciotce Matyldzie", liryczne wyznanie "Gdy mnie kochać przestaniesz" czy "Blues o starych sąsiadach" - to klasyka, którą trzeba mieć w zasięgu ręki.

Marek Dusza
POMATON/WARNER MUSIC

Audio - lipiec - sierpień 2019

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

W tym numerze znajdziecie regularny test porównawczy (pięć wzmacniaczy za ok. 9000 zł), hi-endowe kolumny, gramofon, ale polecam przede wszystkim indywidualne testy pięciu urządzeń nowej generacji - soundbarów, głośników bezprzewodowych, systemów "all-in-one". ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj