Folk Songs

KRONOS QUARTET
Folk Songs

Klasyka / folk

  • Wykonanie
  • Nagranie

Najsłynniejszy z zespołów smyczkowych, Kronos Quartet, nie nagrywa muzyki, której styl można jasno określić. Ich interpretacje płyną szeroką rzeką muzyki współczesnej i albo piszą dla nich kompozytorzy z kręgu muzyki poważnej, albo sami sięgają po utwory jazzowe, popowe, rockowe, world music, a teraz folkowe.

Kronos Quartet rzadko jednak zapraszają do współpracy wokalistów, a na płycie "Folk Songs" jest ich aż czworo: Sam Amidon, Olivia Chaney, Natalie Merchant i Rhiannon Giddens. Choć to śpiewacy folkowi, amerykański dziennik "The Boston Globe" nazwał "Folk Songs" jednym z najlepszych albumów klasycznych wydanych w tym roku.

Zespół brzmi tak, jakby od zawsze akompaniował wokalistom w klubach i małych salach koncertowych, a śpiewacy brzmią tak, jakby zawsze z Kronosami wykonywali tradycyjny repertuar. Charyzmatyczny Sam Avidon śpiewa przejmujące songi "Oh Where" i "I See the Sign" brzdąkając na gitarze.

Ujmująca barwą i czystością głosu Rhiannon Giddens wykonuje "Factory Girl", a sama skomponowała wzruszającą "Kołysankę". Olivia Chaney śpiewa "Ramblin’ Boy" po angielsku, a "Montagne" po francusku, akompaniując sobie na harmonii. Wreszcie Natalie Merchant uczyniła z "Butcher’s Boy" pomnik amerykańskiego folku. Wszystko to mogło się udać tylko z mistrzami eklektyki - Kronos Quartet.

Marek Dusza
NONESUCH/WARNER

Audio - wrzesień 2018

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Zapraszamy na wielką galę EISA - w tym roku aż 35 nagród dla urządzeń audio - stereo i wielokanałowych, stacjonarnych i przenośnych, analogowych i cyfrowych. Kolumny, słuchawki, wzmacniacze, odtwarzacze, gramofony, daki, amplitunery, całe systemy... To najważniejszy ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj

Newsletter
zapisz się i zyskaj
Zamów newsletter, a co tydzień otrzymasz porcję
wyselekcjonowanych wiadomości ze świata
audio-video i muzyki.
Teraz przy zapisaniu się na
newsletter otrzymasz bieżące
e-wydanie magazynu AUDIO
Okładka Audio