Poruba

JAROMIR NOHAVICA
Poruba

Piosenka poetycka

  • Wykonanie
  • Nagranie
Inne recenzje płyt tego wykonawcy

Doprawdy trudno wytłumaczyć fenomen Jaromira Nohavicy. Czeski bard śpiewa piosenki w obcym języku, a jednak są one nam szczególnie bliskie, traktujemy Nohavicę jak swojego. Może to charakterystyczna słowiańska nuta, którą słychać w jego głosie, może tęsknota za songwriterami pokroju Jacka Kaczmarskiego czy kiedyś bardzo popularnych u nas rosyjskich pieśniarzy, jak Okudżawa i Wysocki.

Pochodząca z nowego albumu piosenka "Empire state" wspięła się na sam szczyt Listy Przebojów Programu Trzeciego, powtarzając w ten sposób sukces ballady "Minulost" sprzed kilku lat. Poruba, która dała tytuł albumowi, to nazwa ostrawskiej dzielnicy, gdzie wszystko się zaczęło - pierwsze przyjaźnie, miłości, konflikty i rozczarowania. Piosenki mają wspominkowy charakter, ale w tekstach nie brak odniesień do współczesności.

Ukłonem w stronę polskiego słuchacza jest utwór "Czarna dziura" na ludową melodię, z typowym czeskim poczuciem humoru podejmujący temat samobójstwa. Piosenki Jaromira Nohavicy płyną sobie niespiesznie, słowa spływają swobodnie. Akompaniament gitary akustycznej, pianina i akordeonu tworzy klimat poetyckiego wieczoru. Zaskoczeniem może być otwierający całość utwór tytułowy, brzmiący jak taneczny popowy przebój.

Grzegorz Dusza
MAGIC RECORDS/UNIVERSAL

Audio - październik 2018

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Od głośników bezprzewodowych za 3 tysiące do high-endowych kolumn za 30 tysięcy; od amplitunerów wielokanałowych za 3 tysiące do wzmacniaczy lampowych za 30 tysięcy... Każdemu polecamy dokładnie to, czego szuka i na co go stać, a wszystkim - dobre testy, które ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj

Newsletter
zapisz się i zyskaj
Zamów newsletter, a co tydzień otrzymasz porcję
wyselekcjonowanych wiadomości ze świata
audio-video i muzyki.
Teraz przy zapisaniu się na
newsletter otrzymasz bieżące
e-wydanie magazynu AUDIO
Okładka Audio