Nagrody EISA 2017-2018
Nagrody EISA
2017-2018
Poruba

JAROMIR NOHAVICA
Poruba

Piosenka poetycka

Doprawdy trudno wytłumaczyć fenomen Jaromira Nohavicy. Czeski bard śpiewa piosenki w obcym języku, a jednak są one nam szczególnie bliskie, traktujemy Nohavicę jak swojego. Może to charakterystyczna słowiańska nuta, którą słychać w jego głosie, może tęsknota za songwriterami pokroju Jacka Kaczmarskiego czy kiedyś bardzo popularnych u nas rosyjskich pieśniarzy, jak Okudżawa i Wysocki.

Pochodząca z nowego albumu piosenka "Empire state" wspięła się na sam szczyt Listy Przebojów Programu Trzeciego, powtarzając w ten sposób sukces ballady "Minulost" sprzed kilku lat. Poruba, która dała tytuł albumowi, to nazwa ostrawskiej dzielnicy, gdzie wszystko się zaczęło - pierwsze przyjaźnie, miłości, konflikty i rozczarowania. Piosenki mają wspominkowy charakter, ale w tekstach nie brak odniesień do współczesności.

Ukłonem w stronę polskiego słuchacza jest utwór "Czarna dziura" na ludową melodię, z typowym czeskim poczuciem humoru podejmujący temat samobójstwa. Piosenki Jaromira Nohavicy płyną sobie niespiesznie, słowa spływają swobodnie. Akompaniament gitary akustycznej, pianina i akordeonu tworzy klimat poetyckiego wieczoru. Zaskoczeniem może być otwierający całość utwór tytułowy, brzmiący jak taneczny popowy przebój.

Grzegorz Dusza
MAGIC RECORDS/UNIVERSAL

Inne płyty
tego wykonawcy
  • Wykonanie
  • Nagranie
Zakupy
Inne recenzje
Audio - kwiecień 2018

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

W numerze kwietniowym mamy szczególną kompozycja testów - trzy z nich dotyczą mniej-więcej tego samego, relatywnie przystępnego zakresu cenowego, ok. 3000 zł, i jednocześnie "konkurencyjnych" kategorii sprzętu - słuchawek, głośników bezprzewodowych i klasycznych ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj

Newsletter
zapisz się i zyskaj
Zamów newsletter, a co tydzień otrzymasz porcję
wyselekcjonowanych wiadomości ze świata
audio-video i muzyki.
Teraz przy zapisaniu się na
newsletter otrzymasz bieżące
e-wydanie magazynu AUDIO
Okładka Audio