Poruba

JAROMIR NOHAVICA
Poruba

Piosenka poetycka

  • Wykonanie
  • Nagranie
Inne recenzje płyt tego wykonawcy

Doprawdy trudno wytłumaczyć fenomen Jaromira Nohavicy. Czeski bard śpiewa piosenki w obcym języku, a jednak są one nam szczególnie bliskie, traktujemy Nohavicę jak swojego. Może to charakterystyczna słowiańska nuta, którą słychać w jego głosie, może tęsknota za songwriterami pokroju Jacka Kaczmarskiego czy kiedyś bardzo popularnych u nas rosyjskich pieśniarzy, jak Okudżawa i Wysocki.

Pochodząca z nowego albumu piosenka "Empire state" wspięła się na sam szczyt Listy Przebojów Programu Trzeciego, powtarzając w ten sposób sukces ballady "Minulost" sprzed kilku lat. Poruba, która dała tytuł albumowi, to nazwa ostrawskiej dzielnicy, gdzie wszystko się zaczęło - pierwsze przyjaźnie, miłości, konflikty i rozczarowania. Piosenki mają wspominkowy charakter, ale w tekstach nie brak odniesień do współczesności.

Ukłonem w stronę polskiego słuchacza jest utwór "Czarna dziura" na ludową melodię, z typowym czeskim poczuciem humoru podejmujący temat samobójstwa. Piosenki Jaromira Nohavicy płyną sobie niespiesznie, słowa spływają swobodnie. Akompaniament gitary akustycznej, pianina i akordeonu tworzy klimat poetyckiego wieczoru. Zaskoczeniem może być otwierający całość utwór tytułowy, brzmiący jak taneczny popowy przebój.

Grzegorz Dusza
MAGIC RECORDS/UNIVERSAL

Audio - styczeń 2019

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Testem pięciu kolumn w cenie 3400 zł (za parę) rozpoczynamy trzyodcinkowy cykl - za miesiąc pięć konstrukcji nieco droższych (3600-3900 zł), ale wciąż wolnostojących, a za dwa miesiące - pięć podstawkowych, w tym samym zakresie ceny. Warto zebrać komplet informacji, ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj