25 The Best Of

KROKE
25 The Best Of

World Music

  • Wykonanie
  • Nagranie

W języku jidysz Kroke oznacza Kraków. To tam powstał jeden z najlepiej rozpoznawanych za granicą polskich zespołów. Przekonałem się o tym podczas koncertu Kroke na festiwalu North Sea Jazz w Hadze wiele lat temu, kiedy sala wypełniła się już w trakcie występu do granic możliwości.

Przez pierwsze lata Kroke wypracowali własne brzmienie początkowo kojarzone z klezmerskim graniem, a później wzbogacili je o motywy world music. Pierwsze nagrania wydawali na kasetach. Ich muzyką zauroczył się Steven Spielberg, kiedy w Krakowie kręcił "Listę Schindlera". Mają wiernych fanów na całym świecie, a w Polsce realizują kolejne intrygujące albumy i projekty specjalne.

25 lat działalności zespołu altowiolista Tomasz Kukurba, akordeonista Jerzy Bawoł i kontrabasista Tomasz Lato świętują kompilacją, która zawiera najpopularniejsze utwory, jak i ulubione nagrania muzyków. Przekrój twórczości otwiera temat "Papillon" z albumu "Seventh Trip".

Jednym z największych hitów Kroke wzbudzającym aplauz na koncertach jest tradycyjny "temat bałkański w klezmerskim stylu" - "Aude Jano" z płyty "Trio" (1996). Tomasz Kukurba wzbogaca muzykę zespołu o wokalizy, a jedną z najbardziej rozbudowanych śpiewa w utworze "Hope" z albumu "Ten Pieces to Save the World". Synteza stylu Kroke na dwóch płytach CD.

Marek Dusza
UNIVERSAL MUSIC POLSKA

Audio - wrzesień 2018

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Zapraszamy na wielką galę EISA - w tym roku aż 35 nagród dla urządzeń audio - stereo i wielokanałowych, stacjonarnych i przenośnych, analogowych i cyfrowych. Kolumny, słuchawki, wzmacniacze, odtwarzacze, gramofony, daki, amplitunery, całe systemy... To najważniejszy ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj

Newsletter
zapisz się i zyskaj
Zamów newsletter, a co tydzień otrzymasz porcję
wyselekcjonowanych wiadomości ze świata
audio-video i muzyki.
Teraz przy zapisaniu się na
newsletter otrzymasz bieżące
e-wydanie magazynu AUDIO
Okładka Audio