La Saboteuse

YAZZ AHMED
La Saboteuse

Fusion

  • Wykonanie
  • Nagranie

Wraz z nowymi modelami firmy Naim przyjechała do Polski płyta wytwórni Naim Audio, prezentująca ekscytujący talent na brytyjskiej scenie - trębaczkę Yazz Ahmed. Urodziła się i wychowała w Bahrainie, mieszka w Londynie i tu zadebiutowała w 2012 r.

Zapraszana przez grupę Radiohead i legendę reggae Lee "Scratch" Perry`ego do studia i na koncerty zwróciła uwagę krytyków, którzy nie kryją zachwytów nad jej wizją współczesnego jazzu. Tak jak Kamasi Washington w Ameryce, tak Yazz Ahmed w W. Brytanii trzyma rękę na pulsie muzyki, nie tylko jazzowej. W jej grze słychać fascynację funkiem, fusion, world music i muzyką klubową.

Album "La Saboteuse" jest gęsty od najróżniejszych, sprawnie wymieszanych dźwięków. W gotowaniu magicznej, muzycznej mikstury młodą wirtuozerkę trąbki wspierają: Shabaka Hutchings na klarnecie basowym, Lewis Wright na wibrafonie, Naadia Sheriff na fortepianie elektrycznym Fender Rhodes i Wurlitzerze i Samuel Hallkvist na gitarze, a także rozbudowana sekcja rytmiczna.

Producent Noel Langley zadbał, by brzmienie było klarowne i miało moc poruszania gór. Trąbka Yazz Ahmed przypomina mi nieco Milesa Davisa z "Bitches Brew", a trochę Nilsa Pettera Molvaera z "Khmer", a umiejętne wplecenie motywów arabskich czynią album oryginalnym i intrygującym.

Łukasz Turkan
NAIM RECORDS

Audio - wrzesień 2019

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Nagrody EISA zdobywają coraz większe znaczenie, jako że nasze grono poszerza się o ekspertów z całego świata, a nie tylko z Europy. W tym roku przedstawiamy ponad 30 nagród dla urządzeń stereo i wielokanałowych, high-endowych i budżetowych. Kolumny, słuchawki, ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj