Nagrody EISA 2017-2018
Nagrody EISA
2017-2018
A Novel of Anomaly

ANDREAS SCHAERER
A Novel of Anomaly

Etno-jazz

Kwartet szwajcarskiego wokalisty powstał dość przypadkowo poprzez dokooptowanie do duetu Schaerer - Lucas Niggli (perkusja): fińskiego gitarzysty Kalle Kalimy i włoskiego akordeonisty Luciano Biondiniego. O ile poprzedni tytuł firmowany przez Schaerera stanowił ambitne połączenie improwizacji głosem z symfoniką dużej orkiestry, to niniejszy album ma znacznie bardziej kameralny i relaksujący charakter.

Umiejętności wokalne lidera są imponujące zarówno w aspekcie warsztatowym, jak i pomysłowości. Na przykład w utworze "Stagione" Andreas Schaerer imituje do złudzenia ton flugelhornu i chociażby dla tylko tego utworu warto posiadać ten kompakt. Twórcami repertuaru są wszyscy członkowie formacji, każdy stara się przedstawić coś szczególnego z rodzimej kultury, choć nierzadko wątki te ulegają dalszemu wymieszaniu.

Śpiewając w różnych językach, Andreas Schaerer potrafi za każdym razem oddać cechy indywidualne tamtych stron. Biondini wnosi do gry kwartetu pewne rozmarzenie, a Kalima pewną surowość. Nigglemu należy się uznanie za skuteczne i nienatarczywe podkreślanie warstwy rytmicznej. Wypowiedzi kwartetu cechuje lekkość zarówno w kreśleniu melodii, jak i w improwizacjach. Często są to popisy zbiorowe, wypływające całkiem naturalnie.

Cezary Gimiński
ACT/GIGI DISTRIBUTION

Inne płyty
tego wykonawcy
  • Wykonanie
  • Nagranie
Zakupy
Inne recenzje
Audio - kwiecień 2018

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

W numerze kwietniowym mamy szczególną kompozycja testów - trzy z nich dotyczą mniej-więcej tego samego, relatywnie przystępnego zakresu cenowego, ok. 3000 zł, i jednocześnie "konkurencyjnych" kategorii sprzętu - słuchawek, głośników bezprzewodowych i klasycznych ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj

Newsletter
zapisz się i zyskaj
Zamów newsletter, a co tydzień otrzymasz porcję
wyselekcjonowanych wiadomości ze świata
audio-video i muzyki.
Teraz przy zapisaniu się na
newsletter otrzymasz bieżące
e-wydanie magazynu AUDIO
Okładka Audio