A Novel of Anomaly

ANDREAS SCHAERER
A Novel of Anomaly

Etno-jazz

  • Wykonanie
  • Nagranie

Kwartet szwajcarskiego wokalisty powstał dość przypadkowo poprzez dokooptowanie do duetu Schaerer - Lucas Niggli (perkusja): fińskiego gitarzysty Kalle Kalimy i włoskiego akordeonisty Luciano Biondiniego. O ile poprzedni tytuł firmowany przez Schaerera stanowił ambitne połączenie improwizacji głosem z symfoniką dużej orkiestry, to niniejszy album ma znacznie bardziej kameralny i relaksujący charakter.

Umiejętności wokalne lidera są imponujące zarówno w aspekcie warsztatowym, jak i pomysłowości. Na przykład w utworze "Stagione" Andreas Schaerer imituje do złudzenia ton flugelhornu i chociażby dla tylko tego utworu warto posiadać ten kompakt. Twórcami repertuaru są wszyscy członkowie formacji, każdy stara się przedstawić coś szczególnego z rodzimej kultury, choć nierzadko wątki te ulegają dalszemu wymieszaniu.

Śpiewając w różnych językach, Andreas Schaerer potrafi za każdym razem oddać cechy indywidualne tamtych stron. Biondini wnosi do gry kwartetu pewne rozmarzenie, a Kalima pewną surowość. Nigglemu należy się uznanie za skuteczne i nienatarczywe podkreślanie warstwy rytmicznej. Wypowiedzi kwartetu cechuje lekkość zarówno w kreśleniu melodii, jak i w improwizacjach. Często są to popisy zbiorowe, wypływające całkiem naturalnie.

Cezary Gimiński
ACT/GIGI DISTRIBUTION

Audio - czerwiec 2019

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Gramofony za 2400 zł to już nie plastikowa tandeta z supermarketów, która pozwala dzisiaj dotrzeć "analogowi" pod strzechy. Dobry dźwięk zawsze trochę kosztuje, czy to ze źródła cyfrowego, czy analogowego, czy z kolumn, czy ze słuchawek. Trzy znane marki - Denon, ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj