Beats & Pieces

URBANATOR DAYS
Beats & Pieces

Hip-hop / jazz

  • Wykonanie
  • Nagranie

Michał Urbaniak założył grupę Urbanator w 1989 r. w Nowym Jorku na fali ekspansji hip-hopu. Zamiłowanie do rytmu, talent do mieszania stylów, chwytliwe tematy, a także tworzenie intrygujących produkcji pozwoliły mu zaistnieć w świecie "czarnej muzyki". Z powodzeniem lansował tezę, że "jazz to hip-hop, a hip-hop to jazz".

Po powrocie do Polski zajął się propagowaniem rytmu wśród młodych jazzmanów. Jego akcja Urbanator Days polegała na udziale w warsztatach z mistrzem i zaproszonymi, amerykańskimi muzykami, a także zagrania z nimi koncertu. Po kilku latach okazało się, że gromadka zafascynowanych mocnym, hip-hopowym rytmem, rapem i jazzem jest całkiem spora.

Michał Urbaniak porzucił własne projekty, których przez lata nie mógł sfi nalizować i zaprosił do współpracy grającego na instrumentach klawiszowych wokalistę Marka Pędziwiatra. Ten zajął się organizacją pracy w studiu, razem przejrzeli kompozycje Urbaniaka, do których napisali nowe aranże.

Album "Beats & Pieces" ma świetne brzmienie, brzmi tak, jakby powstał w Ameryce kilkanaście lat temu, momentami przypomina Buckshot LeFonque Branforda Marsalisa. Urbaniak gra tu nieliczne solówki, doskonale wpasował się w projekt trębacz Patches Stewart. Są raperzy polscy, amerykańscy, wokalistka Patrycja Zarychta i kilka przebojowych utworów.

Marek Dusza
AGORA

Audio - październik 2018

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Od głośników bezprzewodowych za 3 tysiące do high-endowych kolumn za 30 tysięcy; od amplitunerów wielokanałowych za 3 tysiące do wzmacniaczy lampowych za 30 tysięcy... Każdemu polecamy dokładnie to, czego szuka i na co go stać, a wszystkim - dobre testy, które ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj

Newsletter
zapisz się i zyskaj
Zamów newsletter, a co tydzień otrzymasz porcję
wyselekcjonowanych wiadomości ze świata
audio-video i muzyki.
Teraz przy zapisaniu się na
newsletter otrzymasz bieżące
e-wydanie magazynu AUDIO
Okładka Audio