The Colpix Singles

NINA SIMONE
The Colpix Singles

Soul

  • Wykonanie
  • Nagranie

Jeden z najbardziej charakterystycznych i oryginalnych głosów XX wieku należał do Niny Simone, wokalistki, pianistki, kompozytorki i autorki tekstów. Zapewne zrobiłaby większą karierę, gdyby nie jej niepokorny charakter i ciągła wojna z wytwórniami płytowymi, które haniebnie ją wykorzystywały, jedna za drugą, ograbiając z należnych zysków.

Największe przeboje wyśpiewała na początku kariery: "I Loves You, Porgy" i "My Baby Just Cares For Me". Za pierwszą Nina Simone dostała Grammy w 2000 r., druga została wykorzystana w reklamie perfum Chanel no. 5 w 1986 r. i wtedy przypomniano sobie o jej niezwykłych interpretacjach.

Wytwórnia Stateside wydała właśnie podwójny album z piosenkami wydanymi na singlach przez Colpix Records w latach 1959-1963. Te nagrania uczyniły Ninę Simone popularną, choć nie udało się jej przebić na listy przebojów, jak innym wokalistkom soulowym.

Niezapomniane utwory jak "Willow Weep For Me", "Since My Love Has Gone" czy "Black is The Color of My True Love’s Hair" znalazły się na pierwszym dysku "The Colpix Singles". Na drugim kapitalnie swingując zaśpiewała "Work Song" Nata Adderleya, w bluesowym stylu "Memphis in June", a odpowiedzią na rosnącą popularność Raya Charlesa była piosenka "Come on Back Jack". Album zamyka autorska pieśń, intrygujący protest song "Blackbird".

Marek Dusza
PARLOPHONE/WARNER

Audio - lipiec - sierpień 2018

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Test porównawczy wzmacniaczy stereofonicznych w zakresie 2200-2800 zł pokazuje, jak bardzo się zmieniły, jak wiele dodatkowych funkcji można dzisiaj znaleźć w nawet niedrogich modelach.   Kilka kolejnych testów, już indywidualnych, wprowadza nie tylko nowe produkty, ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj

Newsletter
zapisz się i zyskaj
Zamów newsletter, a co tydzień otrzymasz porcję
wyselekcjonowanych wiadomości ze świata
audio-video i muzyki.
Teraz przy zapisaniu się na
newsletter otrzymasz bieżące
e-wydanie magazynu AUDIO
Okładka Audio