Things Have Changed

BETTYE LAVETTE
Things Have Changed

Rhytm`n` Blues

  • Wykonanie
  • Nagranie
Inne recenzje płyt tego wykonawcy

Jej pierwszy singiel ukazał się w 1962 r., lecz na wydanie LP musiała czekać aż dwie dekady. LaVette jest natomiast niezwykle popularna w środowisku muzyków (np. dzieliła scenę z Paulem McCartneyem i Ringo Starrem) i zdobyła trzy nominacje do Grammy. Nic więc dziwnego, że na niniejszym krążku wokalistka występuje w towarzystwie Keitha Richardsa i znanych muzyków jazzowych.

Bettye LaVette posiada tembr głosu, jak i manierę wykonawczą, zbliżoną do nieżyjącej już Etty James, z odrobinę większą dozą rozdarcia. Teksty piosenek akcentuje mocnym i pełnym ekspresji głosem. Tuzin przedstawionych tu piosenek to interpretacje kompozycji Boba Dylana. Instrumentacja ich tkwi korzeniami w najlepszej tradycji rhythm`n`bluesa lat 60. i 70.

Artystka nie lubi, gdy jest klasyfikowana jako odtwórczyni coverów, gdyż utworom, które zdobyły już popularność, nadaje kompletnie nowych form wyrazu. Taki "Political World" zyskał nieprawdopodobnie nośny podkład rytmiczny, przypieczętowany siarczystym solo Richardsa na gitarze, tak że sam Dylan mógłby tylko pozazdrościć.

Słuchamy z zaciekawieniem płyty "Things Have Changed" jako czegoś znanego, a teraz na nowo odkrywanego, z całym wachlarzem emocjonalnych odcieni: odważnej kokieterii, bezkompromisowości i romantycznego rozmarzenia.

Cezary Gumiński
VERVE/UNIVERSAL

Audio - lipiec - sierpień 2018

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Test porównawczy wzmacniaczy stereofonicznych w zakresie 2200-2800 zł pokazuje, jak bardzo się zmieniły, jak wiele dodatkowych funkcji można dzisiaj znaleźć w nawet niedrogich modelach.   Kilka kolejnych testów, już indywidualnych, wprowadza nie tylko nowe produkty, ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj

Newsletter
zapisz się i zyskaj
Zamów newsletter, a co tydzień otrzymasz porcję
wyselekcjonowanych wiadomości ze świata
audio-video i muzyki.
Teraz przy zapisaniu się na
newsletter otrzymasz bieżące
e-wydanie magazynu AUDIO
Okładka Audio