Things Have Changed

BETTYE LAVETTE
Things Have Changed

Rhytm`n` Blues

  • Wykonanie
  • Nagranie
Inne recenzje płyt tego wykonawcy

Jej pierwszy singiel ukazał się w 1962 r., lecz na wydanie LP musiała czekać aż dwie dekady. LaVette jest natomiast niezwykle popularna w środowisku muzyków (np. dzieliła scenę z Paulem McCartneyem i Ringo Starrem) i zdobyła trzy nominacje do Grammy. Nic więc dziwnego, że na niniejszym krążku wokalistka występuje w towarzystwie Keitha Richardsa i znanych muzyków jazzowych.

Bettye LaVette posiada tembr głosu, jak i manierę wykonawczą, zbliżoną do nieżyjącej już Etty James, z odrobinę większą dozą rozdarcia. Teksty piosenek akcentuje mocnym i pełnym ekspresji głosem. Tuzin przedstawionych tu piosenek to interpretacje kompozycji Boba Dylana. Instrumentacja ich tkwi korzeniami w najlepszej tradycji rhythm`n`bluesa lat 60. i 70.

Artystka nie lubi, gdy jest klasyfikowana jako odtwórczyni coverów, gdyż utworom, które zdobyły już popularność, nadaje kompletnie nowych form wyrazu. Taki "Political World" zyskał nieprawdopodobnie nośny podkład rytmiczny, przypieczętowany siarczystym solo Richardsa na gitarze, tak że sam Dylan mógłby tylko pozazdrościć.

Słuchamy z zaciekawieniem płyty "Things Have Changed" jako czegoś znanego, a teraz na nowo odkrywanego, z całym wachlarzem emocjonalnych odcieni: odważnej kokieterii, bezkompromisowości i romantycznego rozmarzenia.

Cezary Gumiński
VERVE/UNIVERSAL

Audio - luty 2019

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Zgodnie z zapowiedzią - druga część cyklu testów zespołów głośnikowych, a w niej pięć kolumn wolnostojących w zakresie 3600-3900 zł (za parę), konstrukcje jeszcze względnie niedrogie, a brzmienia - czasami już niezwykłe. Dla miłośników analogu test najlepszego ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj