White

MARC SINAN & OGUZ BUYUKBERBER
White

Muzyka improwizowana

  • Wykonanie
  • Nagranie

Duet współpracował uprzednio w kilku projektach, choć odmienne są korzenie każdego z muzyków. Sinan zdobył europejskie wykształcenie klasyczne na gitarze, potem zainteresował się muzyką improwizowaną i etniczną. Klarnecista Buyukberber był na początku związany z turecką muzyką tradycyjną, następnie zafascynował go jazz, a aktualnie penetruje obszary swobodnej improwizacji.

Na tej płycie obaj muzycy nie ograniczają się tylko do ascetycznych duetów klarnetowo-gitarowych, ale ubarwiają linearne przebiegi swych improwizacji delikatnie dozowanymi efektami elektronicznymi. Konstrukcja płyty została oparta na dwóch wieloczęściowych i naprzemiennie serwowanych wątkach: "Upon Nothingness" napisanych przez Sinana oraz "There" ułożonych przez Buyukberbera.

W cykl "Upon Nothingness" zostały wplecione oryginalne pieśni armeńskich niewolników z czasów I wojny światowej. Pozostanie sprawą gustu, czy to dość zgrzebne tło, mające w zamyśle przypominać mroki historii, dobrze koresponduje z minimalistycznymi ciągami klarownej muzyki.

W grze klarnetów Buyukberbera można się doszukać pewnych inspiracji w twórczości Erica Dolphy’ego. W sensie akustycznym nagranie jest w pełni audiofi lskie, jak nas przyzwyczaiło studio Rainbow w Oslo.

Cezary Gumiński
ECM/UNIVERSAL

Audio - styczeń 2019

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Testem pięciu kolumn w cenie 3400 zł (za parę) rozpoczynamy trzyodcinkowy cykl - za miesiąc pięć konstrukcji nieco droższych (3600-3900 zł), ale wciąż wolnostojących, a za dwa miesiące - pięć podstawkowych, w tym samym zakresie ceny. Warto zebrać komplet informacji, ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj