MARC SINAN & OGUZ BUYUKBERBER White

White
Wykonanie
Nagranie

Duet współpracował uprzednio w kilku projektach, choć odmienne są korzenie każdego z muzyków. Sinan zdobył europejskie wykształcenie klasyczne na gitarze, potem zainteresował się muzyką improwizowaną i etniczną. Klarnecista Buyukberber był na początku związany z turecką muzyką tradycyjną, następnie zafascynował go jazz, a aktualnie penetruje obszary swobodnej improwizacji.

Na tej płycie obaj muzycy nie ograniczają się tylko do ascetycznych duetów klarnetowo-gitarowych, ale ubarwiają linearne przebiegi swych improwizacji delikatnie dozowanymi efektami elektronicznymi. Konstrukcja płyty została oparta na dwóch wieloczęściowych i naprzemiennie serwowanych wątkach: "Upon Nothingness" napisanych przez Sinana oraz "There" ułożonych przez Buyukberbera.

W cykl "Upon Nothingness" zostały wplecione oryginalne pieśni armeńskich niewolników z czasów I wojny światowej. Pozostanie sprawą gustu, czy to dość zgrzebne tło, mające w zamyśle przypominać mroki historii, dobrze koresponduje z minimalistycznymi ciągami klarownej muzyki.

W grze klarnetów Buyukberbera można się doszukać pewnych inspiracji w twórczości Erica Dolphy’ego. W sensie akustycznym nagranie jest w pełni audiofi lskie, jak nas przyzwyczaiło studio Rainbow w Oslo.

Cezary Gumiński
ECM/UNIVERSAL

GATUNKI MUZYKI
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta lipiec 2020

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista maj - czerwiec 2020

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2020

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio czerwiec 2020

Audio

Polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu