White

MARC SINAN & OGUZ BUYUKBERBER
White

Muzyka improwizowana

  • Wykonanie
  • Nagranie

Duet współpracował uprzednio w kilku projektach, choć odmienne są korzenie każdego z muzyków. Sinan zdobył europejskie wykształcenie klasyczne na gitarze, potem zainteresował się muzyką improwizowaną i etniczną. Klarnecista Buyukberber był na początku związany z turecką muzyką tradycyjną, następnie zafascynował go jazz, a aktualnie penetruje obszary swobodnej improwizacji.

Na płycie "White" obaj muzycy nie ograniczają się tylko do ascetycznych duetów klarnetowo-gitarowych, ale ubarwiają linearne przebiegi swych improwizacji delikatnie dozowanymi efektami elektronicznymi.

Konstrukcja płyty została oparta na dwóch wieloczęściowych i naprzemiennie serwowanych wątkach: "Upon Nothingness" napisanych przez Sinana oraz "There" ułożonych przez Buyukberbera. W cykl "Upon Nothingness" zostały wplecione oryginalne pieśni armeńskich niewolników z czasów I wojny światowej.

Pozostanie sprawą gustu, czy to dość zgrzebne tło, mające w zamyśle przypominać mroki historii, dobrze koresponduje z minimalistycznymi ciągami klarownej muzyki. W grze klarnetów Buyukberbera można się doszukać pewnych inspiracji w twórczości Erica Dolphy`ego. W sensie akustycznym nagranie jest w pełni audiofilskie, jak nas przyzwyczaiło studio Rainbow w Oslo.

Cezary Gumiński
ECM/UNIVERSAL

Audio - wrzesień 2018

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Zapraszamy na wielką galę EISA - w tym roku aż 35 nagród dla urządzeń audio - stereo i wielokanałowych, stacjonarnych i przenośnych, analogowych i cyfrowych. Kolumny, słuchawki, wzmacniacze, odtwarzacze, gramofony, daki, amplitunery, całe systemy... To najważniejszy ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj

Newsletter
zapisz się i zyskaj
Zamów newsletter, a co tydzień otrzymasz porcję
wyselekcjonowanych wiadomości ze świata
audio-video i muzyki.
Teraz przy zapisaniu się na
newsletter otrzymasz bieżące
e-wydanie magazynu AUDIO
Okładka Audio