STEVE TIBBETTS Life of

Life of
Wykonanie
Nagranie

Amerykański gitarzysta Steve Tibbetts ma bardzo długi staż (bo od 1981 r.) w wydawnictwie ECM, a niniejszy album jest jego dziewiątym projektem autorskim. Tibbetts jest wirtuozem gry na specjalnie strojonej, dwunastostrunowej gitarze, i - jak twierdzi - "zrobił też znaczne postępy w grze na fortepianie" (którego w tych nagraniach używa rzadko).

W swych podróżach po świecie gitarzysta nasiąknął różnymi muzycznymi tradycjami etnicznymi, a w szczególności formą gamelanu z indonezyjskiej wyspy Bali oraz buddyjskim folklorem Nepalu i Tybetu.

Na płycie "Life Of" Steve Tibbetts przedstawił kilkanaście kompozycji dedykowanych członkom rodziny i przyjaciołom. Najbardziej wartościowym aspektem albumu jest wytworzenie kontemplacyjnej atmosfery, pokrewnej minimalizmowi i ambientowi, z szerokim marginesem swobody interpretacyjnej. Jednakże poszczególne kompozycje są utrzymane na mało zróżnicowanym poziomie emocjonalnym i mają trudne do uchwycenia różnice w liniach melodycznych.

Układane z wolna pasaże gitarowe ożywiają niekiedy orientalne perkusjonalia Marca Andersona oraz celne wtrącenia wiolonczeli lub piszczałki Michelle Kinney. Nagrania mają charakter akustyczny o wyraźnie wyczuwalnej staranności w ich realizacji.

Cezary Gumiński
ECM/Universal

GATUNKI MUZYKI
Live Sound & Installation październik 2019

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta październik 2019

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista październik 2019

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio październik 2019

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio październik 2019

Audio

Polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu