Life of

STEVE TIBBETTS
Life of

Etno improwizowane

  • Wykonanie
  • Nagranie

Amerykański gitarzysta Steve Tibbetts ma bardzo długi staż (bo od 1981 r.) w wydawnictwie ECM, a niniejszy album jest jego dziewiątym projektem autorskim. Tibbetts jest wirtuozem gry na specjalnie strojonej, dwunastostrunowej gitarze, i - jak twierdzi - "zrobił też znaczne postępy w grze na fortepianie" (którego w tych nagraniach używa rzadko).

W swych podróżach po świecie gitarzysta nasiąknął różnymi muzycznymi tradycjami etnicznymi, a w szczególności formą gamelanu z indonezyjskiej wyspy Bali oraz buddyjskim folklorem Nepalu i Tybetu.

Na płycie "Life Of" Steve Tibbetts przedstawił kilkanaście kompozycji dedykowanych członkom rodziny i przyjaciołom. Najbardziej wartościowym aspektem albumu jest wytworzenie kontemplacyjnej atmosfery, pokrewnej minimalizmowi i ambientowi, z szerokim marginesem swobody interpretacyjnej. Jednakże poszczególne kompozycje są utrzymane na mało zróżnicowanym poziomie emocjonalnym i mają trudne do uchwycenia różnice w liniach melodycznych.

Układane z wolna pasaże gitarowe ożywiają niekiedy orientalne perkusjonalia Marca Andersona oraz celne wtrącenia wiolonczeli lub piszczałki Michelle Kinney. Nagrania mają charakter akustyczny o wyraźnie wyczuwalnej staranności w ich realizacji.

Cezary Gumiński
ECM/Universal

Audio - grudzień 2018

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Tym razem nietrudno wskazać najważniejszy test numeru - to porównanie pięciu wzmacniaczy zintegrowanych, w cenie 7000–9000 zł. Pokazują nie tylko swoją własną kondycję, ale też dobrze demonstrują zmiany wśród ogółu wzmacniaczy. Każdy ma na pokładzie DAC-a, ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj