Life of

STEVE TIBBETTS
Life of

Etno improwizowane

  • Wykonanie
  • Nagranie
Inne recenzje płyt tego wykonawcy

Amerykański gitarzysta Steve Tibbetts ma bardzo długi staż (bo od 1981 r.) w wydawnictwie ECM, a niniejszy album jest jego dziewiątym projektem autorskim. Tibbetts jest wirtuozem gry na specjalnie strojonej, dwunastostrunowej gitarze, i - jak twierdzi - "zrobił też znaczne postępy w grze na fortepianie" (którego w tych nagraniach używa rzadko).

W swych podróżach po świecie gitarzysta nasiąknął różnymi muzycznymi tradycjami etnicznymi, a w szczególności formą gamelanu z indonezyjskiej wyspy Bali oraz buddyjskim folklorem Nepalu i Tybetu.

Na płycie "Life Of" Steve Tibbetts przedstawił kilkanaście kompozycji dedykowanych członkom rodziny i przyjaciołom. Najbardziej wartościowym aspektem albumu jest wytworzenie kontemplacyjnej atmosfery, pokrewnej minimalizmowi i ambientowi, z szerokim marginesem swobody interpretacyjnej. Jednakże poszczególne kompozycje są utrzymane na mało zróżnicowanym poziomie emocjonalnym i mają trudne do uchwycenia różnice w liniach melodycznych.

Układane z wolna pasaże gitarowe ożywiają niekiedy orientalne perkusjonalia Marca Andersona oraz celne wtrącenia wiolonczeli lub piszczałki Michelle Kinney. Nagrania mają charakter akustyczny o wyraźnie wyczuwalnej staranności w ich realizacji.

Cezary Gumiński
ECM/Universal

Audio - październik 2018

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Od głośników bezprzewodowych za 3 tysiące do high-endowych kolumn za 30 tysięcy; od amplitunerów wielokanałowych za 3 tysiące do wzmacniaczy lampowych za 30 tysięcy... Każdemu polecamy dokładnie to, czego szuka i na co go stać, a wszystkim - dobre testy, które ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj