Wanderer

CAT POWER
Wanderer

Piosenka autorska

  • Wykonanie
  • Nagranie

Sześć lat po albumie "Sun" ukazuje się kolejne dzieło amerykańskiej songwriterki Chan Marshall, bardziej znanej jako Cat Power. Artystka jest obecna na scenie alternatywnej od początku lat 90. W tym czasie wyrobiła sobie markę introwertyczki tworzącej utwory, które wymykają się gatunkowym szufladkom. Odnajdziemy w nich elementy indie rocka, folku, bluesa, country i popu.

O sobie mówi, że jest wędrowcem, który od miasta do miasta podróżuje z gitarą i opowiada historie, często poruszające najbardziej intymne tematy. Nowy album - "Wanderer" stworzyła w hołdzie dla swoich poprzedników, pieśniarzy folkowych, bluesmanów i wszystkich innych. Jak zaznacza, wszyscy byli wędrowcami, a ona ma szczęście być wśród nich. Pewnie dlatego często decyduje się na minimalistyczny podkład gitary bądź pianina, by bardziej wyeksponować tekstowy przekaz.

Jej głos ma hipnotyczną moc, ujmuje głębią i barwą. Cat Power wspaniale buduje klimat piosenek, wśród których odnajdziemy choćby wielki przebój Rihanny "Stay", ale w jakże odmiennej, dość ascetycznej wersji. W ten sposób Amerykanka nawiązuje do albumów, na których śpiewała wyłącznie covery. Warto zwrócić uwagę także na znakomity duet z Laną Del Ray w piosence "Women".

To nie jest muzyka trafiająca z miejsca do słuchacza. Trzeba wczuć się w jej nastrój, a odwzajemni się nam wspaniałymi doznaniami.

Grzegorz Dusza
Domino/Sonic

Audio - lipiec - sierpień 2019

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

W tym numerze znajdziecie regularny test porównawczy (pięć wzmacniaczy za ok. 9000 zł), hi-endowe kolumny, gramofon, ale polecam przede wszystkim indywidualne testy pięciu urządzeń nowej generacji - soundbarów, głośników bezprzewodowych, systemów "all-in-one". ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj