Zorya

KAROLINA BEIMCIK
Zorya

Folk / jazz

  • Wykonanie
  • Nagranie

Śpiewaczka, skrzypaczka Karolina Beimcik urodziła się w Poznaniu, jest absolwentką kulturoznawstwa na Uniwersytecie im. A. Mickiewicza i wydziału jazzu na Queens College University w Nowym Jorku, gdzie mieszka. Współtworzyła zespół Babooshki, wzięła udział w nagraniu albumów: "Kolędy i Szczodriki" oraz "Vesna". Teraz realizuje projekt "Zorya", po polsku "Zorza", od imienia słowiańskiej bogini.

Premiera płyty miała miejsce w nowojorskiej galerii "El Taller" w kwietniu 2018 r. Album powstał w Studiu Tokarnia z udziałem: gitarzysty Rafała Sarneckiego, pianisty Jana Smoczyńskiego, kontrabasisty Michała Jarosa i jednego z najlepszych polskich perkusistów Michała Miśkiewicza.

Na płycie "Zorya" znalazły się cztery tradycyjne polskie pieśni ludowe Kurpiów, dwie kompozycje Karoliny Beimcik oraz po jednej piosence ukraińskiej i łemkowskiej. Jazzowe aranżacje to dzieło przede wszystkim wokalistki i kontrabasisty. Kurpiowskie melodie mają liryczny charakter, jest w nich nostalgia, cierpienie, ale i wiara w lepsze jutro.

Monotonny śpiew Karoliny Beimcik kontrastuje z żywiołowym, jazzowym akompaniamentem. W wokalizach liderka daje się ponieść wyobraźni brawurowo improwizując razem z zespołem. Oryginalne podejście do polskiej muzyki ludowej dało w rezultacie intrygujący album.

Marek Dusza
Multikulti Project

Audio - kwiecień 2019

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Mimo zmian na rynku i pojawiania się nowych kategorii urządzeń, wzmacniacze stereofoniczne zachowują mocną pozycję. Pięć modeli w przystępnej cenie 2000 zł tworzy ciekawy wybór, a przede wszystkim udostępnia przyzwoitą moc i jakość dźwięku. Znamienne dla ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj