Nocturne

VANGELIS
Nocturne

New Age

  • Wykonanie
  • Nagranie

W bieżącej dekadzie "Nocturne" to dopiero drugi tytuł firmowany przez artystę, który latami intensywnie wypracowywał swoją oryginalność i maestrię. Już pół wieku maluje dźwiękami świat pełen uduchowienia i finezji. O dziwo, dokonał tego głównie z wykorzystaniem syntezatorów, traktowanych przez wielu jako instrumenty o sztucznym brzmieniu.

Vangelis potrafił jednakże z niezwykłą precyzją wydobyć z syntezatora całe bogactwo brzmienia, tchnąć w niego ducha i w tej umiejętności nie ma w zasadzie konkurenta. Jeśli do tego dodać nieprzeciętną zdolność do budowania i aranżowania niebanalnych, a zapadających w pamięć linii melodycznych z wykorzystaniem instrumentów klawiszowych, jawi nam się postać wybitna.

Doceniają Vangelisa nie tylko fani muzyki rozpościerającej się miedzy ambientem a newage, ale również twórcy filmowi. Wszystkie te walory potwierdza niniejszy album, złożony z dość krótkich utworów, z których część miała już swą premierę.

Program jest utrzymany w dość ascetycznym nastroju melancholii. Instrumentem wiodącym pozostaje fortepian, którego każdy dźwięk wybrzmiewa na pogłosie z niezwykłą starannością, w oprawie pobrzmiewają syntezatory i inne instrumenty akustyczne. Totalna perfekcja wykonawcza.

Cezary Gumiński
Decca / Universal

Audio - lipiec - sierpień 2019

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

W tym numerze znajdziecie regularny test porównawczy (pięć wzmacniaczy za ok. 9000 zł), hi-endowe kolumny, gramofon, ale polecam przede wszystkim indywidualne testy pięciu urządzeń nowej generacji - soundbarów, głośników bezprzewodowych, systemów "all-in-one". ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj