Nocturne

VANGELIS
Nocturne

New Age

  • Wykonanie
  • Nagranie

W bieżącej dekadzie "Nocturne" to dopiero drugi tytuł firmowany przez artystę, który latami intensywnie wypracowywał swoją oryginalność i maestrię. Już pół wieku maluje dźwiękami świat pełen uduchowienia i finezji. O dziwo, dokonał tego głównie z wykorzystaniem syntezatorów, traktowanych przez wielu jako instrumenty o sztucznym brzmieniu.

Vangelis potrafił jednakże z niezwykłą precyzją wydobyć z syntezatora całe bogactwo brzmienia, tchnąć w niego ducha i w tej umiejętności nie ma w zasadzie konkurenta. Jeśli do tego dodać nieprzeciętną zdolność do budowania i aranżowania niebanalnych, a zapadających w pamięć linii melodycznych z wykorzystaniem instrumentów klawiszowych, jawi nam się postać wybitna.

Doceniają Vangelisa nie tylko fani muzyki rozpościerającej się miedzy ambientem a newage, ale również twórcy filmowi. Wszystkie te walory potwierdza niniejszy album, złożony z dość krótkich utworów, z których część miała już swą premierę.

Program jest utrzymany w dość ascetycznym nastroju melancholii. Instrumentem wiodącym pozostaje fortepian, którego każdy dźwięk wybrzmiewa na pogłosie z niezwykłą starannością, w oprawie pobrzmiewają syntezatory i inne instrumenty akustyczne. Totalna perfekcja wykonawcza.

Cezary Gumiński
Decca / Universal

Audio - maj 2019

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Wzmacniacze zintegrowane, dzięki coraz bogatszemu wyposażeniu, wchodzą często w rolę źródeł. Cyfrowe wejścia, Bluetooth, a nawet moduły sieciowe, to elementy widywane tak często, że już niemal standardowe - przynajmniej w zakresie cenowym 3000-4000 zł, którym ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj