VANGELIS

Juno to Jupiter

Juno to Jupiter

Wykonanie

Nagranie

– Mitologia, nauka i eksploracja kosmosu to tematy, które fascynowały mnie od dzieciństwa i zawsze były związane z muzyką, którą piszę – zwierzył się grecki kompozytor i multiinstrumentalista Vangelis, laureat Oscara za soundtrack do filmu "Rydwany ognia".

Jego koneksje z kosmicznymi misjami rozpoczął album "Mythodea – Music for the NASA Mission: 2001 Mars Odyssey". Amerykańska agencja wykorzystała muzykę do promocji przedsięwzięcia, podobnie jak później ESA wykorzystała muzykę Vangelisa w relacjach z misji sondy Rosetta i specjalnej animacji, a album pod tym tytułem stał się hołdem dla europejskich naukowców zaangażowanych w badania.

Najnowsze dzieło jest związane z sondą Juno, która została wystrzelona w 2011 r. i stała się satelitą Jowisza. Jej misję NASA wydłużyła o 4 lata, do września 2025 r. Album zawiera dźwięki odebrane z sondy Juno i jej otoczenia, które przebyły do nas 365 mln mil.

Elektroniczne plany dźwiękowe, efekty, jak i partie instrumentów akustycznych – fortepianu, harfy, bębnów – wzbogaciły wokalizy greckiej divy operowej Angeli Gheorghiu. Muzyka "Juno to Jupiter" nawiązuje do najlepszych dzieł Vangelisa, pobudza wyobraźnię, zachęca do medytacji, zachwyca harmonią. Trudno sobie wyobrazić bardziej sugestywną muzykę opiewającą piękno i nieskończoność kosmosu.

Marek Dusza
Decca/Universal

INNE PŁYTY AUTORA
Nocturne
Inne
Nocturne

W bieżącej dekadzie "Nocturne" to dopiero drugi tytuł firmowany przez artystę, który latami intensywnie wypracowywał swoją oryginalność i maestrię. Już pół wieku maluje dźwiękami świat pełen uduchowienia i finezji. O dziwo, dokonał tego głównie z wykorzystaniem syntezatorów, traktowanych przez wielu jako instrumenty o sztucznym brzmieniu.

GATUNKI MUZYKI
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta maj 2024

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista styczeń 2022

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio maj 2024

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu