Skok nr 8

KWARTET WOJCIECHA GOGOLEWSKIEGO
Skok nr 8

Fusion

  • Wykonanie
  • Nagranie

W połowie lat 70. styl fusion podbijał nie tylko serca jazzfanów, ale i tych, którzy dotychczas słuchali wyłącznie rocka. Popularność zespołów Mahavishnu Orchestra, Weather Report, Herbiego Hancocka i Chicka Corei, a także elektrycznych albumów Milesa Davisa przekładała się na sprzedaż tysięcy płyt. Jednym z naszych zespołów zainspirowanych fusion był kwartet pianisty Wojciecha Gogolewskiego.

Założony w 1973 r. zdobył wyróżnienie w konkursie festiwalu Jazz nad Odrą. Rok później zajął w tam drugie miejsce. Niestety, nigdy nie padła propozycja nagrania albumu dla prestiżowej serii Polish Jazz. Szczęśliwie taką ofertę złożyło kwartetowi Polskie Radio i po raz pierwszy mamy okazję je usłyszeć z płyty.

W 1976 r. Kwartet Wojciecha Gogolewskiego zarejestrował kilka utworów w Warszawie. Były to kompozycje lidera, który grał na fortepianie elektrycznym Fender Rhodes, tworząc z flecistą Mieczysławem Wolnym ciekawie improwizujący duet. Sekcję rytmiczną tworzyli: kontrabasista Zbigniew Wegehaupt, grający już wtedy twardym, zdecydowanym, acz melodyjnym dźwiękiem, oraz sprawny perkusista Czesław Szymański.

W styczniu 1977 r. w Katowicach nagrano długą "Suite For M.", która znakomicie uzupełnia album, pokazując, jak kreatywnym pianistą był Wojciech Gogolewski. Wpadające w ucho melodie i brzmienie Fendera nie straciły nic z atrakcyjności.

Marek Dusza
GAD Records

Audio - lipiec - sierpień 2019

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

W tym numerze znajdziecie regularny test porównawczy (pięć wzmacniaczy za ok. 9000 zł), hi-endowe kolumny, gramofon, ale polecam przede wszystkim indywidualne testy pięciu urządzeń nowej generacji - soundbarów, głośników bezprzewodowych, systemów "all-in-one". ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj